O nalezeného muže se postarali policisté a zdravotníci. První pátrací akce se rozeběhla po poledni. „Kolem 13. hodiny nám žena z Těrlicka oznámila pohřešování svého syna. Jednalo se o 36letého muže, který se nevrátil domů v domluvené době. Muž je duševně nemocný a hrozilo nebezpečí, že by se mohl pokusit o sebevraždu," informovala policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Jak se v průběhu pátrání zjistilo, muž měl spolykat větší množství tablet. 

"Na výpomoc pro pátrání byla povolána speciální pořádková jednotka, policejní psovodi, policista s terénním motocyklem a na vodní hladině blízké přehrady byl v pohotovosti i policejní člun. Do pátrání se aktivně zapojila i rodina," popsala mluvčí. 

Když bylo pátrání bezvýsledné, vyžádali si policisté pomoc vrtulníku s termovizí. Právě ve chvíli, kdy přiletěl ze své brněnské základny, muž sešel z polí k hlavní silnici. Nejdříve se o něj postarali policisté a jeho příbuzní, následně pak posádka přivolané záchranné služby, která ho odvezla do nemocnice v Havířově.

Posádka vrtulníku se však nevracela zpátky do Brna, ale pokračovala do nedaleké Karviné. Tam totiž policisté hledali 14letého mládence.

„Se žádostí o nalezení se na nás obrátila matka chlapce s tím, že utekl po jejich hádce. V minulosti už byl pohřešován. Protože klasické pátrání bylo v té době bezvýsledné, využili jsme možnosti použít vrtulník k propátrání rozsáhlých lokalit v okolí města," uvedla mluvčí.

Na palubu vrtulníku byl k tříčlenné posádce přibrán místní policista, který pilota naváděl k místům, kde se pohyb chlapce předpokládal. Helikoptéra následně prohledávala lokalitu Starého Města, okolí odkalovacích rybníků a černouhelných dolů.

Policejní vrtulník ukončil svou činnost nad okrajovou částí Karviné krátce před 19. hodinou. Po doplnění paliva na ostravské základně letecké záchranné služby se vrátil do Brna. 

"V okrajových lokalitách města chlapec nalezen nebyl, pátrání se proto soustředilo na ulice Karviné. Ještě večer se ho policistům podařilo najít," doplnila mluvčí. 

Aby pohřešovaných osob nebylo v jednom dni málo, hledali v noci ještě dívku z Havířova. 

"Kolem třiadvacáté hodiny přišla na obvodní oddělení v Havířově matka a oznámila, že pohřešuje 14letou dceru. Dívka se nevrátila ze školy domů a nedala o sobě vědět. Policisté ve spolupráci se strážníky po dívce pátrali celou noc. Ráno sama přišla do školy," dodala policejní mluvčí. 

Policejní vrtulník v akci

Policejní vrtulník se k pátrání po pohřešovaných osobách používá stále častěji. Policie jich má k dispozici hned několik, některé jsou využívány i pro leteckou záchrannou službu.

Vedle svých očí má posádka na palubě k dispozici moderní techniku. Pro pátrání po osobách jde především o termokameru. S její pomocí dokáží policisté z výšky rozlišit teplé lidské nebo zvířecí tělo od okolního chladnějšího terénu.

K pátrání nebo například dokumentování dopravních přestupků mohou použít také klasickou kameru s kvalitním přiblížením i z výšky několika stovek metrů.