Snímek malé Klárky se dokonce stal profilovou fotkou Facebooku mažoretek z Juventusu. „Všechny nás to hodně zasáhlo, byla to úžasná, veselá a hodná holčička, která chodila do mažoretek odmala," řekla Martina Jančíková z karvinského Juventusu.

A šikovná. Nedávno byla součástí týmu, který přivezl třetí místo z mistrovství republiky v kategorii Show. „Vedoucí, kteří ji přímo trénovali, to úplně probrečeli. Jsou zrovna na táboře, tak jsem je požádala, aby to neříkali dětem," dodala Martina Jančíková.

Pro svou kamarádku a svěřenkyni chtějí ve středisku volného času udělat koláž nebo nástěnku s fotkami.

Jen slova chvály měla pro její maminku také Eva Cholewová, ředitelka Nového domova, kde šestatřicetiletá žena pracovala.

„Byla opravdu milá, ochotná a příjemná. Nechceme tomu vůbec věřit. Je to obrovská tragédie," svěřila se Eva Cholewová.

Tři roky pracovala v domově se zvláštním režimem, starala se tak o lidi převážně s duševním onemocněním nebo demencí.

„Je to namáhavá práce, ke které je nutná určitá dávka trpělivosti, ti lidé potřebují stálou pozornost. Ona to přitom zvládala dobře," dodala ředitelka s tím, že na svou bývalou kolegyni budou vzpomínat jen v dobrém.

Zpráva zaskočila také ředitelku modelingové agentury Passionfashion Model, Lucii Dudíkovou.

„Neznaly jsme se osobně, ale psaly jsme si přes Facebook. Chtěla přihlásit dcerku do soutěže a poté jsme se dohodli, že by se přihlásila na Miss Karvinsko také ona," sdělila Lucie Dudíková. Ke castingu už bohužel ani jedna z nich nepřijde.

„Obě přitom byly krásné a úžasné a měly pro modeling předpoklady," dodala ředitelka agentury, která popřála rodině upřímnou soustrast.

Zpráva vyvolala také šok i mezi těmi obyvateli Karviné, kteří turistky neznali. „Je to strašné, nechtěla bych, aby se to stalo mým příbuzným," prozradila redaktoru Deníku Sandra Finferlová.

V Egyptě sice nikdy nebyla, ale vždy ji lákal. „Chtěla jsem vidět sfingy i pyramidy, ale po tomto incidentu bych tam asi nejela," dodala žena.

Dovolená v Egyptě neláká ani Ivanu Fialovou. „Mám raději spíše aktivní dovolené. Navíc bych nechtěla do země, kde není bezpečno a člověk se nemůže pohybovat, kde chce," řekla Karviňanka.

Po tomto incidentu by prý měla i strach něco sníst. „Upřímně nechápu, jak k tomu mohlo dojít, myslela jsem, že na hotelu by to mělo být hlídané," dodala Ivana Fialová.

Zpráva zasáhla také Anetu Oláhovou, která si ale myslí, že není důvod k nějaké velké panice.

„Je to opravdu strašné, co se stalo. Na druhou stranu tam jezdí spousta lidí a co vím, tak to bylo poprvé, co se něco podobného stalo," myslí si mladá žena. Podle ní je hlavně důležité dávat si pozor, co lidé jedí. „Na spoustu jídel a bakterií, které tam jsou, není naše tělo zvyklé," dodala Aneta Oláhová.

Podle Aleny Gondekové z cestovní agentury Svatka tours zatím zájem klientů o Egypt neklesá.

„Je to čerstvá zpráva. Nicméně i tak si myslím, že to nebude mít vliv. Přeci jen se lidé rozhodují především podle ceny," vysvětlila Alena Gondeková.

Názor odborníka na islámské země

Deník požádal o vyjádření také českého exmuslima, publicistu a autora knihy „Islám a islamismus v České republice", Lukáše Lhoťana.

„Turistická letoviska jsou místa, která jsou chráněna ze strany egyptského ministerstva vnitra i armádou, takže je minimální pravděpodobnost, že by tam došlo k nějakým problémům. Horší je už situace ve městech, především v Káhiře. Při pátečních demonstracích dochází k častým střetům mezi stoupenci svrženého prezidenta a stoupenci současného režimu, který se tam ustanovuje. Tím se cizinec může stát velice snadno terčem nějakého útoku, neboť tam vládne neopodstatněná paranoia z různých agentů, Američanů a Izraelců, která se mezi lidmi rychle šíří. Situace se opravdu v tomto zhoršuje, co mi říkala kolegyně jedoucí nedávno z Alexandrie do Káhiry, na cestách je více vojáků, vojenské techniky a vypadá to, že v některých lokalitách se možná schyluje k propuknutí občanské války mezi stoupenci islámistů a sekulární částí společnosti.

Otravy potravinami mimo turistická centra jsou velmi časté, průjmy nejsou výjimkou. Je to kvůli mizerným kontrolám kvality potravin a jejich zdravotní nezávadnosti. Lidé často nakupují v místních tržnicích, pak už stačí například ovoce nedostatečně umýt a problém je na světě. Stejně tak nekvalitní potraviny mohou nakoupit i turistická centra, riziko je opravdu veliké a běžné. Ale není to o tom, že by se denně otrávilo 50 lidí. Proto se také všude doporučuje nepoužívat převařenou vodu, ale pouze balenou." (gapa)

Český turista opustil nemocnici v Hurghadě

Vyšetřování záhadné smrti matky s dcerou v hotelovém pokoji pokračuje. Lékař vyslaný do Egypta u nikoho dalšího vážné potíže nezjistil

Káhira - Český turista Petr (35), jehož manželka Monika (36) a dcera Klára (8) za dosud nevyjasněných okolností zemřely v hotelovém pokoji v egyptské Hurghadě, se už zotavil.

„Nemá žádné objektivní zdravotní potíže a nemocnici již opustil," řekla regionálnímu Deníku mluvčí ministerstva zahraničí Johana Grohová. Do vlasti se však český turista zatím nevrátil, egyptští policisté jej chtějí nejprve vyslechnout. S vyšetřovateli jsou české úřady v kontaktu.

Jediného přeživšího člena rodinné tragédie před propuštěním z tamní nemocnice navštívila česká konzulka. Lékaři mu také vypumpovali žaludek a provedli několik testů.

Kdy se do Česka vrátí těla obou mrtvých, není podle Grohové kvůli pokračujícímu vyšetřování jasné.

V Karviné, odkud rodina pochází, jsou lidé tragédií zdrceni. „Všechny nás to hodně zasáhlo, byla to úžasná, veselá a hodná holčička, která chodila do mažoretek odmala," řekla našemu Deníku Martina Jančíková z karvinského oddílu mažoretek Juventus, do něhož Klárka patřila.

Na její matku budou v dobrém vzpomínat v Novém domově, kde se starala převážně o lidi s duševním onemocněním nebo demencí. „Je to namáhavá práce, ke které je nutná určitá dávka trpělivosti, ti lidé potřebují stálou pozornost. Ona to přitom zvládala dobře," řekla Deníku ředitelka centra Eva Cholewová.

Příbuzní vypověděli, že si rodina před tragédií stěžovala na zažívací potíže. Před osudnou nocí na úterý proto požili místní běžně dostupný lék Antinal. V noci pak muž zjistil, že jeho dcera manželka a dcera nedýchají. Stihl přivolat pomoc a poté sám zkolaboval. Předtím údajně zvracel krev.

„Snížená srážlivost krve by odpovídala například jedu na krysy. Ale nemusí to tak být. Běžná otrava jídlem by ale rozhodně tak rychle nepostupovala," řekl regionálnímu Deníku lékař Jan Rutsch z pražského Centra cestovní medicíny. Ten dodal, že srovnatelný případ z ciziny za celou svou praxi nepamatuje. Turistům mířícím do Egypta radí dodržovat několik základních rad. „Nejíst syrovou zeleninu a to, co si sami nemůžete oloupat. Pít jen originální balenou vodu, vyhnout se ledu a zmrzlinám," vypočítává Rutsch.

Nikdo ze zhruba 170 dalších klientů cestovní kanceláře Blue Style, kteří zůstávají v hurghadském hotelu Titanic Palace, zatím nepožádal o předčasný návrat domů. Využít přitom mohou služeb lékaře, které na místo spolu s likvidátorem vyslala ERV Evropská pojišťovna.

„Na dobrovolnou prohlídku přišlo ke středečnímu poledni 23 lidí. Osm z nich bylo naprosto zdravých, zbylí měli jen drobné potíže, které jsou na dovolených v exotických destinacích běžné," řekl regionálnímu Deníku mluvčí pojišťovny Vlastimil Divoký.

MARTIN DOHNAL, DAVID GORGOL