Aneta Martínková z Karviné se těší, až v září konečně usedne do lavice v první třídě. Také už má do školy vše připraveno, aby měla dostatek času doladit ještě případné mouchy.

„Nakoupila jsem si už pastelky, fixy a vodovky. Taky mám hodně sešitů, nové pouzdro, pravítko a aktovku," řekla Deníku.

Kromě toho všeho samozřejmě školní pomůcky obsahují mnohem větší počet věcí počínaje přezůvkami a konče u kvalitní aktovky, která malým školákům nezdevastuje páteř.

„Aktovku jsme chtěli opravdu kvalitní, aby se Anetce dobře nosila. Cvičební úbor, věci na výtvarku a sešity už toto samo o sobě vychází draho," dodala Alice Martínková, která už 2. září poprvé doprovodí šestiletou dcerku do školy.

„Na jednu stranu je to krásné a nepopsatelné, když jde vaše dítě poprvé do školy, na druhou stranu je to však finanční zátěž. S manželem už jsme to naštěstí propočítávali dávno dopředu," prozradila.

A Bohuslava Wajdoszová, která rovněž připravuje šestiletého syna Adama do první třídy, přiznává, že konec prázdnin je pro její rodinu trochu stresový.

„Syn Filip půjde do třetí třídy a Adam do první. Každá třída už má však jiné nároky, potřebují jiné pomůcky a odlišné věci. Začala jsem mírně panikařit," sdělila.

A tak už dávno vzdala marné snahy chodit po nákupních centrech a shánět jednotlivé školní pomůcky.

„Všechno objednávám z internetu. Hromadně objednávám sešity, kupuji pouzdra a věci do výtvarné výchovy. Když jsem to propočítávala, vyšlo mě to téměř o šest set korun levněji," řekla.

Nákupům v papírnictvích či supermarketech už proto dala trvalé sbohem a nehodlá na tom nic měnit ani do budoucna.

Faktem je, že z uliček v supermarketech už na vás kouká krteček a Hello Kitty ze všech stran. Aktovky, pouzdra, přezůvky vše, co hrdlo ráčí v akčních cenách. Jsou tyto ceny opravdu akční? *

V průměru mohou lidé nákupem přes internet ušetřit přibližně 200 až 600 korun. Ceny jsou různorodé především u konkrétních značek, jako jsou například dětmi oblíbené Disneyovky, na jejichž motivy můžete zakoupit už celou soupravu školních potřeb.

„Filip chtěl soupravu podle animovaného filmu Auta. Když jsem viděla cenu, málem jsem upadla do mdlob," dodala Bohuslava Wajdoszová s tím, že se syn musel spokojit se školní soupravou, která neudělala temnou díru do kasy Wajdoszových.

Bibiána Balicka