Přestože na Karvinsku a Ostravsku museli největší znečišťovatelé omezit své prašné provozy, v Polsku toto omezení neplatí. Jen 10 kilometrů za česko-polskou hranicí naměřily monitorovací stanice několikrát po sobě v hodinových intervalech více než 1600 mikrogramů prachu v metru krychlovém. Například v neděli ve 22 hodin to bylo 1665 mikrogramů.

Více informací o tématu čtěte v Souvisejících článcích

Polské zdroje přímo ovlivňují ovzduší nad českým územím. Ve Věřňovicích bylo v noci na neděli i na pondělí naměřeno více než 700 mikrogramů. Současná smogová situace se řadí mezi nejhorší za poslední roky.

Vysoké hodinové hodnoty ovlivňují čtyřiadvacetihodinový průměr, který je rozhodující pro vyhlašování a odvolávání regulace. Základní limit je stanoven na 50 mikrogramů v metru krychlovém. V pondělí ráno však byl tento průměr vyšší než 500 mikrogramů. K odvolání regulace je přitom nutné, aby klesl na všech stanicích v regionu pod 100 mikrogramů.

Zdrojem vysokého množství prachu jsou polské uhelné elektrárny, teplárny a malé domácí kotelny. Smog z těchto zdrojů zasahuje především Bohumínsko. V posledních dnech byly prachem nejvíce zasaženy Věřňovice, které jsou nejblíže hranici, Bohumín a Orlová.

O tom, že nečistoty se nad české území dostávají z polské strany, se v českých obcích dobře ví už dlouho. „Naše místní část Věřňovice leží přímo na hranici s Polskem. Když vane od hranice, dostává se smog na naše území. Problém je také v tom, že na polské straně lidé topí nekvalitním uhlím a protože je toto uhlí levnější, kupují ho tam i naši obyvatelé,“ řekl už dříve Deníku starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.