Sociální demokraté dál potvrzují roli favorita krajských voleb, druhé hnutí ANO ale sesadili komunisté, kteří se přehoupli přes hranici dvaceti procent preferenčních hlasů.

To jsou aktuální výsledky exkluzivního průzkumu společnosti Sanep pro regionální Deník, který zjišťoval, jak by v současné době dopadly krajské volby v našem regionu.


*Pro zvětšení grafu na něj klikněte.

Oproti předchozímu průzkumu z ledna letošního roku si o desetiny procenta polepšili sociální demokraté, KSČM, ale také NEZÁVISLÍ, kteří zaznamenali svůj doposud největší nárůst preferenčních hlasů.

Krajská zastupitelka, lídryně strany a také mariánskohorská starostka Liana Janáčková neskrývala radost z nových čísel.

„Výsledky potvrzují, že nás voliči už dobře znají a že jsme stabilní součástí krajského zastupitelstva. Naplno jsme se už pustili do přípravy volební kampaně, která se ponese v pozitivním duchu. V Ostravě už máme na třech místech vyvěšené billboardy, kde uznáváme, že se díky evropským penězům i nám podařilo v kraji dotáhnout řadu projektů," řekla Liana Janáčková.

Pozici lídra už před stranickými kolegy potvrdil současný náměstek hejtmana Josef Babka (KSČM).

„Nabízíme voličům stabilní politické zázemí levicové politické strany," uvedl k umístění ve výsledkovém grafu Josef Babka. Na otázku, proč si podle něj KSČM oproti hnutí ANO polepšila, odpověděl: „Hnutí ANO při svých peripetiích není stabilizovaným politickým uskupením."

Příprava volebního programu

Podle současného rektora VŠB-TUO a jedničky hnutí ANO Ivo Vondráka jde ale spíše o statistickou chybu.

„Situaci mohla ovlivnit kauza Čapí hnízdo i situace okolo OKD, spíše si však myslím, že se jedná o statistickou chybu. V současné době finalizujeme volební program, kampaň připravujeme na začátek května. Co se týká dalších jmen kandidátky, nominační sněm se už konal, jeho výsledky však musí ještě potvrdit výbor hnutí ANO, takže je neprozradím," uvedl Ivo Vondrák.

S velkou pravděpodobností bude ve volbách stát proti současnému hejtmanovi kraje Miroslavu Novákovi (ČSSD), který chce svoji pozici obhájit. To, zda se stane lídrem kandidátky, se bude rozhodovat v nadcházejících dnech.

„Kompletní kandidátka ČSSD bude známa na začátku druhé poloviny dubna," upřesnil předseda krajských sociálních demokratů Miroslav Novák. Primární volby ČSSD se podle něj budou konat ve dnech 15. a 16. dubna.

Hned tři zkušené starosty na čelních místech krajské kandidátky nabídne TOP 09 S podporou starostů. Jejím lídrem byl v těchto dnech zvolen Herbert Pavera. Dlouholetý starosta Bolatic a poslanec. Zaměřit by se chtěl na jeden z nejpalčivějších problémů našeho kraje odliv mladých lidí.

„Je nezbytné nabídnout jim nejenom kvalitní vzdělávání, ale především motivaci s vidinou perspektivní budoucnosti v našem kraji."

ODS „roste"

O lídrovi mají jasno i lidovci, kteří podle průzkumu společnosti Sanep figurují stále na čtvrtém místě. Jedničkou kandidátky je ředitel Charity České republiky Lukáš Curylo. Na dalších místech jsou zastoupeni kandidáti z jednotlivých okresů kraje. Dvojkou je Jiří Navrátil, místostarosta obce Mořkov, následován ekonomkou Evou Šillerovou z Havířova.

Okres Frýdek- -Místek zastupuje starosta a senátor Jiří Carbol, za okres Opava je to manažer Petr Baránek a šestici uzavírá projektant Karel Siuda z Krnova.

Svou nominaci už oznámili i občanští demokraté. Jejich lídrem se stal místostarosta Klimkovic Jakub Unucka, který je přesvědčený, že zatímco před čtyřmi lety získala ODS v Moravskoslezském kraji pod deset procent hlasů, letos desetiprocentní hranici překročí.

Podle průzkumu však ODS aktuálně dosahuje na 6,4 procenta, oproti posledním výsledkům je to však nejvyšší nárůst preferenčních hlasů mezi stranami vůbec.