Přestože výpravní budova vlakového nádraží nebyla hlavním tématem komentované procházky, organizátoři neopomněli zdůraznit, že se jedná o jedinečný bruselský styl. Kladného hodnocení se také dostalo soše Směrník z dílny sochaře Václava Uruby nebo Labužníku na náměstí Republiky, který rovněž nese prvky Expo 58. Naopak, kritický byl pohled na novostavbu při vstupu do tržnice v Dělnické ulici, která vůbec nezapadá do prostředí, kde stojí. Zazněla shoda, že kombinace barev fasády při zateplování Nemocnice s poliklinikou je propadákem.

Vysvětlil se i dotaz proč část oken na Hlavní třídě je menší, než obvykle bývá. Proto, že v Rusku jsou mrazy mnohem větší, než u nás. Aby únik tepla byl co nejmenší, rozměry oken v období stalinského architektonického stylu se typizovaly. A tak by se dalo dlouze pokračovat.

„Je dobře, že touto akcí můžeme architekturu lidem přiblížit a vysvětlit. Mile mě překvapila zejména účast na kole. V příštím roce se chceme zaměřit na Šumbark, protože tam můžeme najít stopy funkcionalistické architektury," sdělil Adam Guzdek. Spokojená s průběhem byla i studentka architektury z Havířova. „Procházka byla moc poučná, jedním slovem super. Dověděla jsem se hodně nového a zajímavého. Věřím, že havířovské nádraží nedopadne tak, jako frýdecká sportovní hala, která byla nedávno zbouraná," uvedla Michaela Pekařová.

Druhá trasa s architektkou Lucií Chytilovou se vydala na kolech s tématem urbanismus města a urbanistická osa. Projížďka měla konečnou v městské části Podlesí v Těšínské ulici.

„Na naší poslední zastávce u autobusového nádraží a zimního stadionu jsme se bavili o obou architektonicky zajímavých budovách. Jsou ve špatném stavu a měly by se rekonstruovat," podtrhla architektka. Sobotní akce se konala v rámci festivalu Dne architektury, do kterého se zapojilo kolem čtyřicet měst Čech a Moravy.

Čtěte také vše o projektu dopravního terminálu