Zdeněk Sýkora má za sebou šest let tahanic a soudních pří. Minulý týden po vyhraném soudu vrátil vůz zpět do bazaru.

„Koncem léta 2012 jsme na doporučení kamaráda navštívili společně se synem bruntálský autobazar Auto Hepnar, kde nám bylo nabídnuto vozidlo VW Golf. Sháněl jsem vůz pro svou bývalou manželku, která se léčila ze závažné nemoci a potřebovala auto,“ zavzpomínal Zdeněk Sýkora. Ze začátku dobře vypadající koupě za 72 tisíc korun se vyklubala černá můra.

Z Bruntálu odjížděl Zdeněk Sýkora s autem, na kterém nechal autobazar Lubomíra Hepnara udělat STK, už na jméno nové majitelky Ladislavy Sýkorové. Podle protokolu byl vůz bez závad. Vůz měl mít podle tachometru najeto 154 104 kilometrů.

MINULOST VOZU

V Jeseníku pak bylo vše jinak. Zdeněk Sýkora si prověřil minulost auta u společnosti Cebia. Vyšlo najevo, že vůz pocházející z Německa měl při poslední kontrole v německém servise v roce 2011 najeto 242 500 kilometrů. Další nemilé zjištění přinesla kontrola, kterou si Sýkora nechal udělat na voze ve Stanici technické kontroly v Jeseníku. Tam na rozdíl od STK v Bruntále zjistili na autě pět vážných závad.

Zdálo by se, že po takovém zjištění není problém auto reklamovat, vrátit, či dojednat si patřičnou slevu. Ale majitel autoservisu Luboš Hepnar odmítl reklamaci uznat a o vrácení vozu nechtěl ani slyšet. Zdeněk Sýkora se nemínil vzdát. Podal na policii trestní oznámení a věc došla až k soudu. Ten dal za pravdu Sýkorovým. Měli vrátit auto a dostat peníze zpět. „Už dva roky se snažíme, aby si pan Hepnar auto na základě rozsudku převzal, ale marně,“ konstatoval advokát Miroslav Vala, který zastupuje majitelku auta Ladislavu Sýkorovou. Auto bylo odstavené v Jeseníku a nejezdilo se s ním. „Na výzvy k převzetí Luboš Hepnar nereagoval,“ posteskl si Zdeněk Sýkora.

VRÁTIT ZPĚT

A tak Sýkorovým nezbylo než auto naložit na vozík a dopravit jej do Bruntálu. Ve středu 8. srpna za doprovodu svého advokáta zastavili v autobazaru Luboše Hepnara. Brána bazaru byla otevřená, ale jinak nikde žádná obsluha. Provozní budova zamčená, na dveřích jen kontaktní telefon. Advokát Vala se dovolal Hepnarovi, ale ten se bavit nechce. Je prý na dovolené a není nikoho, kdo by auto převzal.

„Tady jste auto koupili, tady ho necháte,“ rozhodl advokát Miroslav Vala a problematický vůz sjíždí z vozíku. „Technický průkaz a klíče jsou v soudní úschově, pan Hepnar si je může převzít. Druhý klíček dám na soud,“ řekl Vala a dodal, že pro jistotu byla před předáním na autě udělána i technická prohlídka.

„Najeli jsme s ním na začátku jen tisíc kilometrů, jinak jsme jej nepoužívali, značky jsou v depozitu,“ dodal Zdeněk Sýkora s vírou, že šest let sporů jsou už za nimi. Teď už jen doufá, že se dočká vrácení vysouzené částky, za kterou auto kdysi koupili.