„Přišlo to ze dne na den! Do 12. března jsme měli plno a od 13. zavřeno,“ říká Miroslav Bajgar provozovatel SBA Squash působícího v Ostravě už bezmála čtvrt století (a přestěhovaného z centra od Jindřicha do starého Zábřehu). Kromě squashe zde hrají badminton, cvičí spinning a trénují svaly v posilovně.

„Naše sezona je právě do konce dubna a začátku května. Zasáhlo nás to v nejfrekventovanější době,“ popisuje Bajgar s tím, že mzdy za březen má vyplaceny. Horší to asi bude s těmi za minulý měsíc. Centrum má tři stále pracovníky. Ale také trenéry na dohodu, které nečinnost zasahuje více – pokud nemají jinou obživu.

„Něco jsme měli naspořeno a zažádali jsme o kompenzační bonus od státu i podporu pro živnostníky od města. Od ostravské radnice přišly za první měsíc peníze velmi rychle, snad budou následovat i za ten druhý, kdy muselo být zavřeno,“ uvádí Bajgar. Ten zahajuje provoz poslední dubnové úterý… a nejde to zlehka.

„První den katastrofa, prakticky nikdo nedorazil. Druhý se začínaly kurty i posilovna trošku zaplňovat,“ komentuje to provozovatel SBA Squash. Nenahrávají mu nicméně květnové prodloužené sváteční víkendy, kdy se i pravidelná klientela vypravuje pryč z města. Stálé rezervace si podle něj lidé obnovují zatím jen pomalu.

„Chodili jsme s tátou do parku,“ prozrazuje Denisa Otáhalová, jaké tréninky má za sebou během nouzového stavu. Je totiž současnou českou squashovou mistryní do jedenácti let. Udržování kondice je pro ni nezbytné. Právě ona s otcem Petrem patří k prvním hráčům objevujícím se po znovuotevření na kurtech u Havránka.

Druhý den provozu se tady vrací i stálí klienti představující se jako Pavel a Pavel. Ten menší ve stylové – na zakázku šité – roušce se všeříkajícím nápisem „Fuck Corona“. A jeho vyšší kolega se chvíli obává, co najde po skoro dvou měsících ve své pronajaté skříňce. Poté se pouští do dvouhry a čtyřhru ještě raději neřeší…

„Na přežití jsme si naštěstí nemuseli nic půjčovat, s celým týmem jsme se dohodli, že to zkusíme ustát,“ podotýká provozovatel SBA Squashe. Jarní a letní měsíce bývají pro jeho podnikání „marným“ obdobím; lidé přesunují aktivity ven. Od září začíná sezona znovu. „Možná ji napomůže omezení cestovat,“ doufá Bajgar.