„Sama jsem se s onkologickými onemocněními setkala u svých nejbližších. Nejbolestivější to bylo u maminky, kterou jsem doprovázela na vyšetření i operace,“ popisuje bankovní úřednice v penzi ve vestibulu hematoonkologické ambulance se stacionářem ve třetím patře pavilonu T porubské fakultní nemocnice.

I v pátek dopoledne je většina míst v čekárně obsazena. „Už jsem rozdala asi třicet káviček,“ uvádí paní Jana, jež dvakrát dvě hodiny týdně trávívá jako dobrovolnice v Kavárně života. Tu vloni v květnu na zdejší hematoonkologii otevřel Nadační fond Pavla Novotného z Chlebičova na Opavsku starající se o lidi s rakovinou.

Čtyřicet káv v průměru denně přichystá během dvou hodin své dobrovolnické služby Jana Svobodová v Kavárně života na klinice hematoonkologie v porubské fakultní nemocnici.Zdroj: Deník / Radek Luksza

Zadarmo je v ní každý pracovní den od 9 do 11 hodin pro pacienty, i jejich rodinné příslušníky a jiný doprovod káva s mlékem či bez a sladkosti k ní. „Čaj teď v těch vedrech nevaříme,“ líčí dobrovolnice. Z tácku s kouřícími voňavými kelímky si brávají i pacienti stacionáře.

„Samozřejmě máme štamgasty, kteří chodívají na kafe pravidelně a navazujeme s nimi kontakty,“ popisuje paní Jana zužitkovávající při komunikaci s veřejností také svých zkušeností zpoza bankovní přepážky. Úsměv, ten nikdy nechybí! Což platí i pro dalších devět dobrovolníků, se kterými se v Kavárně života střídá.

„Přidala jsem se proto, abych podpořila lidi potýkající se zákeřným onemocněním v těžké životní situaci. Jejich potěšení se stává mou radostí,“ vzkazuje paní Jana. V kavárně na hematoonkologii podle ní panuje pozitivní atmosféra a ohlasy pacientů jsou příznivé. Lidé tady také přispívají dary do kasičky nadačního fondu.

Slavnosti pivovaru Ostravar v Ostravě, pátek 21. června 2019.
OBRAZEM: Podívejte se, Slavnosti pivovaru Ostravar odstartovaly