Ruční výroba skleněných vánočních ozdob má ve městě dlouholetou tradici. Funguje nepřetržitě již od roku 1954.

Irisa nabízí nepřeberné množství různých vzorů a typů skleněných ozdob. Nezbytností je však sledovat měnící se trendy. Ty se mimo jiné odvíjejí například od módních směrů v oblasti bytových doplňků. „Jednoznačný trend není lehké přesně specifikovat. Letos by měla převládat bílá a šedá barva v kombinaci se stříbrnou. Objeví se také bronzové či zlatohnědé odstíny či barva latte. V žádném případě ale ne pestré barvy," přiblížila Dana Štěpančíková z obchodního a designového oddělení Irisy Vsetín.

Výroba ustává

Upozornila ale, že tuzemský trh reaguje na vývoj trendů často až s dvouletým zpožděním. „Český zákazník je velmi opatrný a konzervativní. Tradičně dává přednost červené, zlaté a stříbrné," vylíčila Dana Štěpančíková.

Ne každý navíc o Vánocích sahá k tradičním baňkám. „Trendy sice každoročně sleduji, ale zůstávám věrná klasice. Tou je pro mě živá jedlička a slaměné ozdoby. Přidávám jablíčka, ořechy a perníčky. Celý stromek pak ladím do červena. Baňky ale nepoužívám. Jen kvůli malému synovi přidávám červené figurky a čokoládové penízky," prozradila Petra Proksová ze Vsetína. Paradoxně, přestože do Vánoc zbývá ještě šest týdnů, výroba skleněných dekorací v těchto dnech ve vsetínské Irise pomalu ustává. „Nemáme standardní celoroční výrobu. Největší frmol zažíváme v letních měsících. Ke konci roku naopak práce není téměř žádná," přiblížil vedoucí závodu vánočních ozdob Pavel Gryger.

Je to dáno také tím, že objednávky jsou nasmlouvané dlouho dopředu. Navíc Irisa vyváží za hranice republiky devadesát procent své produkce vánočních dekorací a zboží je třeba dostat na zahraniční trhy zavčasu. „Hlavními odběrateli v Evropě jsou v dnešní době Rakousko a Holandsko. To jsou trhy, kde se vánočních ozdob prodává největší množství," prozradil Pavel Gryger.

Baňky do světa

Baňky z Valašska už si ale našly cestu prakticky do celého světa. Vedle Evropanů si jimi zdobí stromky také lidé ve Spojených státech amerických, v Jižní Americe i v Asii či Indonésii. „Dodávali jsme také například na Nový Zéland či na Kanárské ostrovy," upozornil Pavel Gryger.

Stejně jako řadu dalších firem i vsetínskou Irisu nepříznivě postihla ekonomická krize. Vážnou konkurencí je levná asijská produkce. Před pěti lety se výrazně snížil celkový objem výroby, družstvo muselo reagovat mimo jiné snížením počtu zaměstnanců o dvě třetiny. „V posledních třech letech se ale produkce ustálila. Vyrábíme v objemech, které nám zajišťují černá čísla," řekl Pavel Gryger.

Dodal, že na výrobě vánočních ozdob se podílí sedm desítek zaměstnanců. „Naší snahou je také přibírat přidružené výroby, abychom zajistili lidem práci i na hluchá období a nemuseli propouštět," doplnil Gryger.

Související Lidé s postižením budou bez práce