Politici se před blížícími se komunálními volbami radují z realizace dalšího investičního projektu z oblasti sportu. Konzervativní fanoušci fotbalového klubu Baník Ostrava smutní nad definitivní ztrátou ikonického místa, kde Baník získal nejenom čtyři mistrovské tituly, ale také odehrál 819 prvoligových zápasůi všechny památné bitvy v evropských pohárech.

Projekt přestavby Bazalů na městské tréninkové centrum má kromě podporovatelů z řad současné koalice ve městě od začátku i své kritiky.

Těm vadí hlavně to, že na Bazalech vyrostou kromě nového zázemí jen dvě klasická hřiště standardních rozměrů (z toho jedno s umělým povrchem) a tři menší pro tréninkové účely. I proto se o „nových“ Bazalech mluví mezi částí veřejnosti jako o dalším předraženém sportovišti ve městě.

Stadion Bazaly v Ostravě, únor 2017. Ilustrační foto.
TÉMA DENÍKU: Bazaly další dobrý kšeft?
Bazaly.
TÉMA DENÍKU BAZALY (2. část): Jak to vidí majitel Baníku, historik a náměstek?

Zdroj: DeníkJestli se na něčem všichni shodnou, pak je to skutečnost, že Bazaly budou i nadále sloužit fotbalu. Hlavně proto v roce 2013 město od zadluženého fotbalového klubu Baník Ostrava pozemky za 115 milionů korun odkoupilo. „Fotbalové tréninkové centrum pro mládež Ostravě dlouhodobě chybí. Poslední, které bylo na Jeremenku, před mnoha lety zaniklo a dnes tam stojí Hornbach. Není tady adekvátní náhrada,“ uvedl před časem dnes už bývalý náměstek primátora Martin Štěpánek, který projekt od začátku podporuje a hájí.

Možnost, že by stejně, jak je to už řadu desítek let naprosto běžné v zahraničí, vyrostlo fotbalové centrum na zelené louce, neprošla z důvodu toho, že město nenašlo vhodné pozemky. „V hypotetické rovině jsme zvažovali i variantu výstavby tréninkového centra na zelené louce. Ukázalo se však, že město vhodné pozemky nemá a vzhledem k nutnosti výkupů soukromých pozemků a následných přeložek inženýrských sítí by taková varianta byla stejně drahá, ale navíc komplikovanější a trvala by mnohem déle,“ konstatoval před rokem primátor Ostravy Tomáš Macura s tím, že celý areál na Bazalech bude vložen do majetku městské společnosti Vítkovice Aréna.

Ostrava kromě zpracování projektové dokumentace zajistí dále investiční prostředky ve výši 150 milionůu korun.

Druhým investorem je Moravskoslezský kraj, který poskytne třetinu investičních prostředků na rekonstrukci, maximálně však 70 milionů korun.

Z HISTORIE BAZALŮ

Stadion byl oficiálně otevřen 19. dubna 1959 ligovým zápasem s Ústím nad Labem. S týmem, který tehdy bojoval o záchranu, prohráli domácí 2:3 a ostravští fanoušci byli přesvědčeni, že výsledek ovlivnil rozhodčí. Toho se pořadatelům podařilo dostat z útrob stadionu ve zdraví jen s největšími obtížemi a rozzuřený dav pak cloumal autem, v němž sudího policisté odváželi.

Baník odehrál na Bazalech 819 ligových utkání, 36 zápasů v evropských pohárech a vstřelil dohromady 1506 gólů. Na Bazalech se z věhlasných evropských velkoklubů představily třeba Bayern Mnichov (1976/1977, 1980/1981), Neapol (1974/1975) nebo Valencie (1974/1975).

Bazaly se nachází ve Slezské Ostravě na dohled Nové radnice.

Bazaly patří mezi několik fotbalových stadionů v ČR, které mají kapacitu nad 10 tisíc diváků.

Fotbalová asociace České republiky nařídila v roce 2014 mimo jiné kvůli výtržnostem při zápase s pražskou Spartou snížení kapacity Bazalů z původních 17 372 míst na 8800. Mezi požadavky bylo i úplné zavření pěti sektorů v nekryté části tribun, které kotle domácích i hostujících příznivců oddělují od středového bloku hlediště. Fandové Baníku sepsali proti tomuto rozhodnutí petici, kterou podepsalo téměř 7 tisíc lidí. Kapacita byla poté snížena na 10 039 diváků.

Baník na Bazalech vybojoval čtyřikrát titul (1976, 1980, 1981, 2004). Na stadionu také odehrála několik zápasů česká fotbalová reprezentace.

Na přelomu 70. a 80. let nebyly výjimkou ani třicetitisícové návštěvy, pak byla kapacita snížena. Stadion prošel několika rekonstrukcemi, ta poslední se uskutečnila v roce 2003 a stála takřka 30 milionů korun.

Bazaly jsou majetkem města od roku 2013 a o nákupu rozhodovalo bývalé vedení v čele s tehdejším primátorem Petrem Kajnarem. Tehdy město celý areál odkoupilo za 115 milionů korun, a klub tím zachránilo před bankrotem. Nákup Bazalů měl řadu kritiků a na zastupitelstvu se ho podařilo prosadit až při opakovaném hlasování.

Městské fotbalové centrum na Bazalech by mělo být hotové do čtrnácti měsíců a daňové poplatníky vyjde i s cenou pozemku na zhruba 334 milionu korun (bez DPH).