Oproti minulým volbám jste poskočili ze sedmi procent na 14, byť v koalici s TOP 09, jste spokojen?
Řekli jsme si, že chceme mít místo 20 tisíc hlasů 40 tisíc a dvojnásobný počet mandátů, takže ano, za mě volby dopadly dobře. Moc děkuju TOP 09, že do toho s námi šla, protože bez ní by to tak dobré nebylo. Ta koalice v našem kraji neměla jen marketingový význam, ale i programový. Moravskoslezská ODS je hodně zelená, proevropská, to samé „Topka“, takže to dává smysl. Navíc i lidé v ní jsou strašně fajn.

Volební štáb ANO 2011, 3. října 2020 v Ostravě. Ivo Vondrák.
Hejtman Ivo Vondrák: Budeme se bavit o rozšíření stávající koalice!

Vidíte ono zdvojnásobení spíše ve zmíněném spojení s TOP 09, nebo úspěch přikládáte novému větru, který se opřel do platech samotné ODS?
Byl tady fenomén Evžen, úspěch v eurovolbách, ale těch čtyřicet tisíc dalo spojení s „Topkou“.

Dopadli jste také znatelně lépe než stávající koaliční partneři z KDU-ČSL. Znamená to, že budete usilovat i o pozici prvního náměstka?
Dává to logiku, vždy je to ten, který je v pořadí druhý, takže ano. Dál je to o jednání s budoucími koaličními partnery. Do jednání budu vstupovat se dvěma požadavky.

Politička Zuzana Klusová (Piráti) při rozhovoru pro Deník, srpen 2020.
Pirátka Klusová: Chceme být nejsilnější v opozici a do budoucna vyhrávat volby!

Jakými?
Prvním je chybějící energetická kompetence, protože dnes nemá energetiku nikdo na starost. Měl by existovat náměstek, který by měl mít ve svém portfoliu i energetiku, ať už se to týká útlumu těžby nebo toho, čím vůbec budeme topit. Druhá věc je, že musíme trochu změnit dotační politiku, aby už nebyly poskytovány stoprocentní dotace. Ten, kdo něco žádá, bude muset doložit nějaký svůj podíl.

Dovedete si představit i koalici s Piráty?
Dovedu si představit spíše jinou koalici než tu s Piráty. Myslím si však, že koalice zůstane stejná jako doposud. Když se podíváme na čísla, jiná možnost asi není, ale to je otázka spíše na hejtmana. Oni rozdávají karty. Nelze složit koalici bez ANO, takže buďto bude pokračovat stávající, případně s ČSSD, to bude záležet na jednáních.

Volby 2020 v Moravskoslezském kraji.
Toto jsou noví zastupitelé Moravskoslezského kraje. Podívejte se na ně!