Od roku 2013 tam mají k dispozici také speciální biobox, tedy jakýsi plastový stan, který slouží k dočasné izolaci pacienta s vysoce nebezpečnou nákazou.

„Ta může trvat maximálně 24 hodin - před jeho překladem do pražské Nemocnice Na Bulovce. Biobox je také vybaven filtroventilační jednotkou s hepafiltrem a dekontboxem. V případě nutnosti máme na infekčním oddělení prostor pro hospitalizaci až čtyřicet pacientů,“ uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong.

Personál, který zajišťuje transport pacienta s podezřením na nákazu nejen koronavirem, ale také jinými vysoce infekčními choroba jako jsou SARS, cholera nebo ptačí chřipka, se musí chránit speciálním oblekem, aby nedošlo k dalšími přenosu nákazy. Samotná práce lékařů a sester s nakaženým pacientem už probíhají zvenčí, takže zdravotníci ohroženi nejsou a tyto speciální obleky nemusí používat.

Pacientům je k dispozici 40 standardních lůžek v pokojích, které mají samostatné sociální zázemí, televizor i připojení k internetu. Dalších pět lůžek je na jednotce intenzivní péče. Pamatováno je také na dětské pacienty. Návštěvy mohou pacienty navštěvovat podle druhu nemoci a stupně izolace buď na pokojích nebo přes venkovní balkony.

Infekční oddělení v havířovské nemocnici slouží pro širokou spádovou oblast Karvinska a Frýdecko-Místecka a v případě potřeby i z jiných krajů.

K TÉMATU

Školí se personál
Pondělní podezření na pacienta nakaženého koronavirem na Opavsku se včera nepotvrdilo. Zdravotníci v Havířově však nezahálejí. V nemocnici v současné době probíhá školení lékařského i nelékařského personálu ohledně diagnostiky této formy infekčního onemocnění.
„Zaměstnanci budou vědět, jak se v podobných situacích zachovat, všichni pacienti s rizikovými symptomy budou ihned v úvodní fázi vyšetření tázáni, zda nebyli v rizikové oblasti výskytu tohoto onemocnění,“ uvedl ředitel nemocnice Norbert Schellong.