Varování před povodněmi z přívalových dešťů se na Osoblažsku nevyplnilo. Přesto se průtok v říčce Lužné výrazně zvýšil a bobří kaskáda se naplnila na maximum. Bobři zde budují a zdokonalují hráze asi tři roky.

Nápor vody prověřil, že bobří hráze jsou kvalitně postavené, pevné a odolné. Navíc jsou promyšlené, protože pro případy zvýšeného průtoku mají u břehu boční bezpečnostní přeliv, který převádí velkou vodu okolo hlavní hráze do míst, kde se může rozlít do šířky.

Německé zemědělství zodpovídá za ubývání přírodních druhů, tvrdí NABU
Dotace pro velké zemědělce? Kvůli eurovolbám jsou v ohrožení

Pod bobřími hrázemi řeka Lužná několik kilometrů teče nepřístupným terénem bez zástavby, takže ani případné protržení nádrže nikoho neohrozí. Soukromý zemědělec Miroslav Blahušek v televizním cyklu Náš venkov v sobotu 25. května představil divákům bobří hráze jako pozitivní příklad, jak levně a ekologicky zadržovat vodu v krajině.

„Tam, kde od padesátých let byl zregulovaný napřímený potok, bobři vybudovali šest hrází. Tím nám zvedli hladinu spodní vody o 2,5 metru,“ pochválil Blahušek bobry, jak pomáhají revitalizovat řeky a zadržovat vodu v krajině.

Rozvodněná říčka Čižina.
Čižina v úterý dosáhla první povodňový stupeň

„My jsme původně chtěli obnovit rybník, který tu fungoval už ve středověku. Trvalo to tři roky a stálo to spoustu peněz, než jsme rybník dotáhli až ke stavebnímu povolení. Pak nám projekt smetli ze stolu tím, že ho nepodpoří dotacemi. Bobři zvládli zadržet vodu zadarmo, bez dotací i bez stavebního povolení.

Ukázalo se, že bobr rozumí krajině a vodě daleko líp než naši úředníci,“ popsal Blahušek televizním divákům spolupráci sedláků s bobry.