Zaměstnavatel se chce s ohledem na nedobré ekonomické výsledky tohoto závazku, který byl dohodnut v předešlých letech v rámci kolektivní smlouvy, zbavit, což se však nelíbí odborům.

„Navrhli jsme zaměstnavateli rozdělení výplaty dovolenkového platu na dvě části, což on původně zcela odmítal. Dnes však přišli zástupci OKD s novým návrhem, který zní: vyplácet příspěvek na dovolenou a Vánoce podle toho, jakého firma dosáhne zisku. Je to různě odstupňování, ale každopádně je to méně než čtrnáctinásobek průměrné mzdy, který se vyplácel dosud," přiblížil návrhy šéf hornických odborů Jaromír Pytlík.

Jak dodal, pro odbory je to návrh nepřijatelný a trvají na vyplacení dovolenkového platu.

„Náš návrh je vyplatit osminásobek s květnovou mzdou, tedy v červnu, a zbytek v říjnu," řekl šéf hornických odborů.

Obě strany se mají sejít a jednat v pátek v kulturním domě Dolu ČSM. Odborářský návrh tam budou schvalovat zástupci všech odborových organizací OKD. Přítomni mají být i zástupci OKD.

Těžařská společnost v důsledku špatných ekonomických výsledků vyhlásila úsporná opatření. Manažeři a technici se smluvními platy šli s platy o 10 procent dolů. U konce ještě není ani jednání mezi zaměstnavatelem a odbory o kolektivní smlouvě na období 2013 - 2017.