"Od západu začíná postupovat přes Čechy studená fronta. Před ní bude vrcholit příliv teplého vzduchu od jihu zejména na Moravu a do Slezska," uvedl ČHMÚ. Intenzita bouřek bude při postupu k východu odpoledne a večer zesilovat. Lokálně je může doprovázet přívalový déšť s krátkodobými úhrny okolo 40 milimetrů, krupobití a nárazy větru kolem 72 km/h. V noci na neděli budou bouřky slábnout.

Výstraha platí pro Prahu, kraje Liberecký, Jihočeský, Ústecký, Plzeňský a část středních Čech od 11:00 do 18:00. V krajích Pardubickém, Královéhradeckém, Jihomoravském a na Vysočině hrozí silné bouřky od 15:00 do jedné hodiny po půlnoci a v krajích Zlínském, Olomouckém a Moravskoslezském od 17:00 do nedělních 02:00.

Na Moravě a ve Slezsku v polohách do 400 metrů nad mořem mohou místy nejvyšší odpolední teploty vystoupit nad 31 stupňů Celsia, na jižní Moravě až na 34 stupňů.

Hasiči v Libereckém kraji řeší desítky případů popadaných stromů
Bouřka a přívalové deště za sebou zanechaly v Libereckém kraji popadané stromy a místy ucpanou kanalizaci. Hasiči vyjížděli hlavně na Liberecku a na Jablonecku. Hlášeno mají na 200 událostí, v terénu je 36 jednotek. V Liberci byl zasažen elektrickým proudem při vytahování šňůry ze zásuvky jeden z účastníků sportovní akce, původní informace policie hovořily o tom, že byl zasažen bleskem. Problémy jsou v dopravě, některé vlaky nejezdí, zjistila ČTK.

"Většina výjezdů se týká spadlých stromů, a to hlavně přímo na Liberecku a Jablonecku," řekl ČTK řídící důstojník hasičů Libereckého kraje Zdeněk Borovička. "Řešíme 80 událostí, dalších 120 čeká na vyřízení. Prioritou je zajistit průjezdnost na hlavních cestách," doplnil Borovička. Profesionálním jednotkám pomáhají dobrovolné. "Povoláváme posily," řekl.

V Libereckém kraji spadlo až 25 milimetrů srážek a při bouřce foukal silný vítr. Bez větších problémů přešla bouřka přes Ústecký kraj.

V Jeronýmově ulici v Liberci se před 14:00 zranil jeden z účastníků běhu Run in Colors. Policie původně informovala, že byl zasažen bleskem. "Muž byl zraněn elektrickým proudem při vytahování šňůry ze zásuvky. Jeho stav je stabilizovaný," řekl mluvčí liberecké nemocnice Václav Řičář. Zraněnému je 25 let. "Muž byl zmaten a uváděl, že byl asi zasažen bleskem nebo proudem. V té době zrovna v místě, kde se pohyboval, blesk udeřil," řekla liberecká policejní mluvčí Vladimíra Štrýtová.

Popadané stromy a větve způsobily četné komplikace v dopravě. Zavřena je ulice Dlouhomostecká v Liberci, kde leží popadané stromy. Na silnici 270 u obce Doksy na Českolipsku spadlý strom zablokoval část vozovky. Silnice 2873 u Liberce je kvůli desítkám popadaných stromům neprůjezdná.

Vlaky v Libereckém kraji mají zpoždění kvůli odklízení větví. Některé spoje byly zrušeny. Stromy jsou na kolejích na trati Liberec - Jaroměř. Do spadlého stromu narazil osobní vlak na trati Smržovka - Josefův Důl, kde už překážky hasiči odstranili. Jednotky ještě uklízejí na trati Hodkovice nad Mohelkou - Liberec.

V Ústeckém kraji nejvíce naměřili meteorologové na Teplicku, a to 15 milimetrů.