Do zahájení největší dobrovolnické akce v České republice sice ještě nějaký čas zbývá, avšak jednotlivé charity už nyní oslovují dobrovolníky, kteří v kostýmech tří králů vybírají příspěvky na pomoc seniorům, dětem i lidem v nouzi.

I přesto se ale stává, že některá města či obce nemají pokryta všechna území. Lidé chtějí přispět, ale nemohou, protože u nich koledníci jednoduše nezazvoní. Důvod? Je jich málo.

„Celostátně nám koledníci chybí, protože poptávka po návštěvě králů roste. Takže i když jich máme přibližně 60 tisíc, je to stále málo. Týká se to hlavně větších měst, kde hledáme děti i dospělé vedoucí skupinek,“ potvrzuje celostátní koordinátorka Tříkrálové sbírky Gabriela Víšová.

Vánoční strom s vyřezávaným betlémem na náměstí Republiky v centru Havířova.
Hlasujte pro nejkrásnější vánoční strom v Moravskoslezském kraji

BUDE JICH DOST?

Podobná byla například situace v minulých letech v Opavě.

„Zatím nelze říci, zda nám koledníci chybí, nebo ne, teprve je oslovujeme. Máme spoustu věrných dobrovolníků, samozřejmě se složení i obměňuje a budeme rádi, když se přihlásí noví. A to především v samotné Opavě. Ze zkušeností z předchozích let víme, že bohužel ve městě se některé ulice nestihly obejít, protože bylo málo koledníků,“ konstatuje opavská koordinátorka sbírky Marie Hanušová z Charity Opava. Vesnice jsou podle ní pokryty lépe.

Kapesní krádež. Ilustrační foto.
Dávejte si dobrý pozor na zloděje v prodejnách, nastává jejich čas

NOVÍ KOLEDNÍCI

Přípravy sbírky začaly také v Charitě Odry, kde už dávají vědět stálým a oslovují nové koledníky.

„Každý, kdo by se chtěl zapojit, je vítán. Ideální je, když se najde dostatek místních, v minulých letech opravdu tři králové někde hodně chyběli, ale naštěstí se právě v té době podařilo zase na jiném místě sehnat dospělé i ochotné koledníky, kteří pomohli s přepravou skupinek tam, kde bylo potřeba,“ vzpomíná koordinátor sbírky pro oderskou charitu Jiří Rosenstein.

Jsou však i lokality, kde se sháněním koledníků větší potíže nemají, což se týká třeba Charity Hlučín. „Nyní nemám informace, že by někde byl větší problém se zajištěním dobrovolníků, Hlučínsko je úžasný region, máme jich dlouhodobě dostatečný počet,“ pochvaluje si ředitel Charity Hlučín Pavel Sobol.

Loni se v celém Moravskoslezském kraji zapojilo do sbírky 2904 kolednických skupinek. „Celkově se na sbírce podílelo na deset tisíc dobrovolníků. To, jak se letos podaří zformovat skupinky, budeme detailněji vědět počátkem ledna,“ dodává Sylva Lejsková z Diecézní charity ostravsko-opavské.

Ilustrační fotografie.
Jdu jinam. Zákazníci utíkají kvůli zdražování elektřiny a plynu
Policisté provedli velkou protidrogovou razii.
V policejní síti uvízla velká pervitinová chobotnice