O jistých nesrovnalostech, tedy že smlouva nebyla zveřejněna v registru, informoval starosta Miroslav Chlubna zastupitele v dubnu. Někteří zastupitelé se nad tím podivují. „Město nemá platnou smlouvu o tom, že uložilo do banky 60 milionů. Ptám se, jak je možné, že nikdo z radnice nezkontroloval, zda byla smlouva do registru zavedena? Obávám se, že s vymáháním peněz od Sberbank bude v takovém případě velký problém. Při neexistenci té smlouvy je město ve velmi špatné pozici,“ domnívá se zastupitel Martin Sliwka.

Starosta: Procesní chyba z minulosti

O převodu peněz města na termínovaný účet u Sberbank navíc nebyla informována rada města. S jejiich uložením do banky souhlasil starosta na základě doporučení pověřených úředníků a provedení bylo na nich. „Měli to předložit radním, ale procesně se to dlouhodobě řešilo jinak,“ říká starosta Orlové Miroslav Chlubna. Současně přiznal, že v tomto případě jde o procesní závadu, která na orlovské radnici fungovala od roku 2013. "Paradoxní je, že o této praxi věděli jak bývalý starosta Tomáš Kuča, tak pan Sliwka coby mistostarosta. Přesto to dnes kritizují," diví se Chlubna.

Skládka odpadů, ilustrační foto.
Vražda! Patnáctiletá porodila ve Frýdku-Místku, tělíčko hledali týden na skládce

„Loni v listopadu jsme tuto závadu odstranili a dnes už jsou radní o převodu peněz do bank informování. Takových vkladů jsme dělali několik,“ říká Chlubna. Navíc tvrdí že ústní informaci o úložce 60 milionů do Sberbank měli jak radní, tak zastupitelé.

Pokud jde o úspěšnost při navrácení peněz, starosta si myslí, že město je v lepší situaci, protože povinnost v tomto případě zanedbala banka. „Nám může uškodit fakt, že jsme si to nezkontrolovali,“ připouští.

Banka by měla peníze vrátit, ale…

Banka by v takové situaci podle zákona měla peníze vrátit, protože zavedení smlouvy do registru měli provést právě její pracovníci. Jenže Sberbank CZ je bez licence, nesmí přijímat vklady ani poskytovat úvěry a vykonávat další činnosti s výjimkou těch, které jsou jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků. Veškeré právní úkony za Sberbank CZ nyní vykonává soudem jmenovaná likvidátorka.

Karviná. Na začátku prázdnin se začne s napojováním města na nový obchvat v úseku od Karviné směr Český Těšín. Stav v červnu 2022.
Řidiče v Karviné čeká zkouška nejen nervů, začne se napojovat obchvat!

„Zákon říká, že v případě neplatnosti smlouvy si mají obě strany vyrovnat závazky. Tudíž bychom měli dostat celou částku zpět. Podle vyjádření ministerstva vnitra, na které jsme se v této záležitosti obrátili o radu, prý máme dokonce nárok na odškodnění,“ říká Chlubna s tím, že peníze uložené ve Sberbank jsou stále úročeny.

Jít do sporu s bankou kvůli nesplnění povinnosti zavést vše do registru smluv, je podle něj až druhá možnost. „Všechny kroky konzultujeme s právníky. Zatím jsme přihlásili naše pohledávky a uvidíme, jak se vše bude vyvíjet,“ říká starosta. Připomněl, že miliony uložené ve Sberbank nejsou zapojeny do výdajů letošního rozpočtu města, proto to v letošním roce neohrozí ani neomezí chod města. „Ty peníze byly ze strategické rezervy,“ dodal Chlubna.

Exstarosta Kuča: Peníze se měly raději investovat

Opoziční zastupitel a předchozí starosta Tomáš Kuča tvrdí, že situace města je s ohledem na to, že nemá platnou smlouvu s bankou o uložení peněz, neradostná. „Kdyby někdo zkontroloval, zda je smlouva zapsána v registru, nemuselo se to teď řešit. Asi by se dalo s bankou soudit kvůli neplatnosti smlouvy, ale když je banka v likvidaci, je věřitel v situaci, v jaké je Orlová, až na třetím místě při uspokojování pohledávek,“ říká Kuča.

Rekonstrukce vozovky a tvořící se kolony, Bohumínská ulice, Ostrava, 6. června 2022.
Další dopravní peklo v centru Ostravy. Teď zavřou Bohumínskou! Víme kdy

Podle něj bylo ukládání peněz do banky chybou. Peníze se prý měly ve městě investovat. Na dotaz, proč se v době, kdy byl on starostou, systém ukládání peněz do bank nezměnil, odpověděl, že nevěděl, že by mohl fungovat i tak, že starosta o převodu neinformuje radu. „Když se za mého působení na radnici převáděly větší peníze, tak o tom radní věděli,“ tvrdí exstarosta Tomáš Kuča.