Jedinečná africká fauna je ohrožována nejen kácením deštných pralesů a pytláky, ale i těžbou kobaltu, suroviny potřebné pro výrobu elektroniky. Stejně jako před pandemií koronaviru mohou opět návštěvníci zahrady přispívat na záchranu goril v centrální Africe tím, že do zoologické zahrady přinesou starý mobilní telefon nebo tablet a vhodí jej do sběrného boxu umístěném v zahradě.

Projekt „Přineste starý mobil a podpořte strážce pralesa“ funguje více než 10 let. Společnost REMA Systém, jeden ze zakladatelů vzdělávacího projektu Chytrá recyklace, přispívá Zoo Praha z každého odevzdaného mobilního telefonu nebo tabletu částkou 10 korun. Díky návštěvníkům všech zoologických zahrad, tedy i té ostravské, se podařilo vybrat již na 80 tisíc mobilů a tabletů.

Hasiči opět rozvezli do obcí testy pro školy.
Školní rok se blíží. Moravskoslezští hasiči rozvezli do škol další hromadu testů

Domovem goril nížinných jsou tropické deštné lesy střední Afriky, snad nejúchvatnější prostředí naší planety. Těžba dřeva však způsobila, že se kdysi vzdálené a nedostupné oblasti staly přístupné nejen mechanizaci svážející vytěžené dřevo, ale i lovcům a pytlákům. Za posledních dvacet až dvacet pět let se stavy goril nížinných snížily o 60 procent a na Červeném seznamu Mezinárodní svazu ochrany přírody (IUCN) jsou vedeny jako kriticky ohrožené. Vyhynutí goril, které hrozí už v nadcházejících desetiletích, může pomoci zastavit zejména podpora ohleduplné těžby dřeva, nalezení alternativních zdrojů obživy pro venkovany, ale také vzdělávací a osvětová činnost, na kterou se Zoo Praha v rámci projektu zaměřuje. Její součástí je i zmíněný projekt sběru vysloužilých mobilů a tabletů.

Do projektu chytré recyklace se zapojily zoologické zahrady v republice.Do projektu chytré recyklace se zapojily zoologické zahrady v republice.Zdroj: ZOO Praha

„Sběrem a recyklací starých telefonů a tabletů společně podporujeme boj proti pytláctví a rozvoj zodpovědného přístupu místních obyvatel ke gorilám a k deštnému lesu. Recyklací tantalu, vzácného kovu obsaženého ve starých mobilních zařízeních, navíc snižujeme potřebu jeho primární těžby, která má v Africe negativní dopad na tropický deštný les, a tedy i na ohrožené gorily,“ uvádí Pavlína Sporková, koordinátorka projektu Chytrá recyklace. 10 korun z každého odevzdaného mobilního telefonu či tabletu putuje na speciální sbírkové konto zoologické zahrady. Do projektu Zoo Praha se se v průběhu let zapojily i další zoologické zahrady a instituce – konkrétně je to Safari Park Dvůr Králové, Zoo Jihlava, Zoo Ostrava, Zoo Brno, Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou (dříve Zoo Ohrada), Zoo Olomouc, Zoopark Zájezd, Agentura přírody, ochrany a krajiny ČR, Správa KRNAP, Zoo Hodonín, Zoo Chomutov, Zoo Vyškov, Zoo Zlín, Ekocentrum Šípek, SEVER – Litoměřice (Středisko ekologické výchovy) a Zoo Plzeň.

Prezentace vozidla Toyota Mirai, prvního auta na vodíkový pohon v ČR, které bude poprvé k vidění na Moravě, 19. srpna 2021 v Ostravě.
První auto na vodíkový pohon prodávané v Česku je v Ostravě, podívejte se

Díky spolupráci veřejnosti tak bylo možné zajistit vybavení pro strážce Biosférické rezervace Dja nebo zakoupit pro strážce kamerunského parku Campo Ma´an nové motocykly. Stěžejním projektem podporovaným z projektu „Přineste starý mobil – podpořte strážce pralesa“ je ale Toulavý autobus. Děti se na několik dní stávají pasažéry Toulavého autobusu a účastní se environmentálně vzdělávacího programu, kde se dozvídají o hrozbách pytláctví, seznamují se s tropickým deštným lesem a se zvířaty, které v něm žijí. Jednou ze zastávek je Toulavého autobusu je středisko ekologické výchovy Kabilone, kde projdou naučnou stezkou tropickým deštným lesem a dozví se například, jak pěstovat plodiny šetrně k životnímu prostředí. Vrcholem cesty je pro děti pak návštěva záchranné stanice pro primáty Mefou, kde mají možnost pozorovat gorily na vlastní oči.

Ocenění strážníci.
Strážníci v Ostravě převzali oceněni za záchranu života

Toulavý autobus poprvé vyrazil na cestu po Kamerunu v roce 2013. Od té doby se uskutečnilo více než 70 jízd, kterých se zúčastnilo přes 1 300 dětí s učiteli a rodiči. Tomuto projektu vyjádřila během své návštěvy pražské zoo uznání dokonce i slavná primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall.

O projektuProjekt Chytrá recyklace vznikl z iniciativy Asociace Informačních Technologií a Telekomunikací (AITAT) sdružující nejvýznamnější ICT dovozce a distributory ve spolupráci s kolektivními systémy REMA, které v tuzemsku zajišťují zpětný odběr a recyklaci elektrozařízení, baterií a akumulátorů a solárních panelů. Cílem projektu je edukace a pomoc veřejnosti v oblasti zodpovědného nakládání s odpadními elektrozařízeními, bateriemi a akumulátory. Více na www.chytrarecyklace.cz.