První infekce člověka virem MERS (Middle East respiratory syndrome) byla prokázána v roce 2012 v Saudské Arábii. Dříve byl tento virus známý pouze u netopýrů a velbloudů. Rizikový je zejména přenos infekce mezi nemocným a ošetřujícím personálem. Smrtí kočí přes 40 procent případů. Vakcína zatím neexistuje.

Zasahující v rámci cvičení museli dbát na to, aby tato neznámá nákaza neohrozila další obyvatele Krnova.

V rámci simulace muž se zdravotními obtížemi, který cestoval několik týdnů po Saúdské Arábii, kde se zřejmě nakazil, skončil v izolačním pokoji nemocnice. Zde mu byla stanovena předběžná diagnóza. Musel pak být uložen hasiči a zdravotníky v ochranných protichemických oděvech do přenosného biovaku. Po průchodu biovaku s pacientem pečlivou dekontaminací odcestoval sanitkou do pražské Nemocnice Na Bulovce v doprovodu dvou policejních vozů.

Dekontaminační sprchou musela projít také ošetřovatelka pacienta a rovněž všichni záchranáři v protichemických oblecích. Hasiči pak museli dekontaminovat izolační pokoj i celou cestu bioboxu s pacientem a jeho zachránci.

"Do Nemocnice Na Bulovce bylo v posledních pěti letech odvezeno v biovaku s podezřením na různé typy vysoce nakažlivých nemocí celkem pět osob z území ČR, z toho dvě z Moravskoslezského kraje. Odtud to bylo naposledy loni v prosinci, z Fakultní nemocnice Ostrava. Ani jedno podezření se naštěstí nepotvrdilo," uvedl ke cvičení mluvčí hasičů Petr Kůdela.

Náměstek pro léčebnou péči Sdruženého zdravotnického zařízení SZZ Krnov Bronislav Sedláček uvedl: „V novodobé historii krnovské nemocnice šlo o největší cvičení tohoto typu, kdy na místě zasahovali hasiči, policie, záchranáři, pracovníci Krajské hygienické stanice a zároveň tým našich zdravotníků. Vzhledem k tomu, že je stále větší hrozba zavlečení závažného infekčního onemocnění do České republiky, jsou tato cvičení důležitá. Jen tak se může personál zdravotnických zařízení připravit na mimořádnou situaci. Za vedení nemocnice děkuji všem cvičícím složkám za neskutečně profesionální přístup."

Podle ředitele bruntálského územního odboru Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje Jiřího Patrovského šlo o první takové cvičení na území okresu Bruntál. „Vyzkoušeli jsme si společně se zdravotníky několik speciálních postupů a prostředků a samozřejmě vzájemnou komunikaci během časově náročného zásahu. Budeme teď mnohem lépe připraveni na případné pacienty s vysoce nakažlivými nemocemi,“ dodal ředitel.