Chtělo by se říct, že nemíříte-li do Třebovic cíleně, prakticky je minete. A nebýt té spousty řidičů, kteří se jimi snaží vyhnout frekventovaným ulicím Opavské a Martinovské, docela se to i daří. Třebovice leží na hranici velkých silničních tahů a před svým vesnickým rázem zatahují šnečí ulitu. Není proto divu, že jakýkoli pozemek, který se zde namane, jde na dračku. Lidem by prý stačilo i skromných 400 metrů čtverečních.

A divíte se jim? Ani ne dvoutisícové Třebovice mají dvě zdravotní střediska s 15 lékaři, dvě lékárny, tři čistě zubařská střediska, což by jim mohli závidět i v leckterých mnohem větších městských částech. Navíc je zde už léta plynofikace, kanalizace a další infrastruktura, která se napříč městem mnohdy buduje až nyní.

Mohli mít desetkrát tolik

Až se na mysl vkrádá otázka, zda by to všechno Třebovice měly, kdyby bojovaly o svou někdejší rozlohu. „Po roce 1989 jsme se na zastupitelstvu usnesli, že Třebovice zůstanou v hranicích platných v té době, nikoli v původních, protože to bychom dnes měli 20 tisíc obyvatel. To jsme ale nechtěli, přáli jsme si zachovat ráz Třebovic coby vesnice skryté ve městě. Právě díky tomu jsme dodnes velmi vyhledávaná adresa a lidem se zde dobře žije,“ představuje severozápadní ostravskou část letitý starosta František Šichnárek.

Úsekové měření rychlosti v Třebovicích.Úsekové měření rychlosti v Třebovicích.Zdroj: Deník/Petr Jiříček

Sjedete-li ze zmíněných ulic Opavské či Martinovské, dostanete se do zcela jiného světa, který v sobě skrývá například Třebovický park o úctyhodné rozloze dvou a půl hektarů s mnoha vzrostlými památečními stromy. Kdysi v něm stával Třebovický zámek, kulturní středobod někdejších Třebovic ve Slezsku, vyhledávaný lidmi z širokého okolí. Vyhledávanou oázou klidu je také přírodní památka Turkov, kdy se za pár minut dostanete z velkoměsta do lesa.

Cennosti

Není pak divu, že staré Třebovice mají velký ohlas i v zahraničí – možná dokonce větší než u nás. „Vyšel o nás nádherný článek v jedněch anglických listech, kde byla popsána celá naše historie. O Třebovicích se v něm hovoří jako o Výmaru východu,“ hrdě zmiňuje František Šichnárek.

Když je ale řeč o cizojazyčných skvostech, natahuje se i pro malou krabičku střeženou ve své kanceláři. „Provádíme nyní rekonstrukci budovy, kde bude působit pobočka základní umělecké školy v Polance. Náhodou jsme při tom nalezli krásnou dobovou památku ukrytou v betonu. Je stará sto let a latinsky je tam popsáno, kdo a jak objekt stavěl.“

DALŠÍ ZAJIMAVOSTI Z OBVODU

Bude se stavět sportovní hala

Vizualizace sportovní haly v Ostravě-TřebovicíchVizualizace sportovní haly v Ostravě-TřebovicíchZdroj: Deník/Petr Jiříček

Stejně jako například v Krásném Poli, Nové Bělé či Svinově se i v Třebovicích bude stavět sportoviště pro místní spolky a veřejnost. Část pozemků obvodu darovala SK Slavia Třebovice, vedle jehož fotbalového hřiště se hala bude stavět, část pozemků od něj obvod odkoupil, připravil dokumentaci, vyřídil stavební povolení a následně balíček předal městu, které je investorem výstavby. Do země by se mělo kopnout už v srpnu letošního roku, stavba by měla trvat zhruba 14 měsíců.

„Máme zde spoustu spolků, Sokol, Orel, SK Slavia, dokonce i biatlon, a ti všichni potřebují někde trénovat a hrát. Máme jen starou tělocvičnu v majetku Orla z 20. let minulého století, která hygienickými parametry absolutně neodpovídá dnešním parametrům,“ přibližuje téma výstavby sportovní haly starosta František Šichnárek. Hala by měla po vysoutěžení zhotovitele vyjít na bezmála 65 milionů korun, přestože původní projektovaný odhad hovořil až o 86 milionech korun.

Další investice

Sportovní hala je nyní v Třebovicích investiční téma číslo jedna. Stavět by se však výhledově mělo také workoutové hřiště na odpočívadle u cyklostezky.

A Třebovice také žádají město o převod pozemků Českých drah, aby bylo možné vybudovat chodník z Provozní ulice až po podjezd u řeky Opavy. „Jsou to mé závazky, které lidem slibuji a které chci splnit,“ dušuje se starosta František Šichnárek.