SETKÁNÍ GIGANTŮ ANEB K VIDĚNÍ BUDOU:

Návštěvníci letošních Dnů NATO opět po třech letech uvidí legendární americký bombardér B-52H Stratofortress. Ten do Ostravy přiletěl ve čtvrtek krátce před polednem.

• Strategický americký bombardér B-52 H Stratofortress, který se řadí k nejdéle sloužícím letounům na světě.

• Strategický dopravní letoun C-17 Globemaster zůstane po celou dobu akce na statické ukázce.

• Jeden z největších tankerů KDC-10 přezdívaný nizozemský obr, letoun královského holandského letectva.

PŘIJET VLAKEM, AUTEM NEBO NA KOLE?

Ilustrační fotoOrganizátoři návštěvníkům slibují posílené vlakové spoje přímo do stanice Mošnov především z Prahy, Olomouce a z Brna. Ty budou mimořádně zastavovat také ve Studénce.

„Posíleny budou i vlaky z Třince do Mošnova hned od 7. hodiny dopoledne ve směru do Mošnova a odpoledne zase opačně. Místo jedné soupravy pojedou vždy soupravy dvě," popsal Deníku mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

V rámci Moravskoslezského kraje se posílení týká především spojů ve směru Ostrava Studénka.

Řidiči by měli vyrazit v sobotu i v neděli na cestu vždy s dostatečným předstihem. „Všem, kteří se na akci chtějí dostat včas, bych doporučoval vyrazit dříve. Navíc se rekonstruuje most mezi Ostravou a Mošnovem a bude tam fungovat kyvadlová doprava," upozornil Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000.

Cyklisté mohou svá kola nechat ve dvou bezplatně hlídaných kolárnách o kapacitě až 7500 kol. „Kolárna před vchodem číslo dvě do areálu bude díky vstřícnosti ostravské městské policie otevřena už od půl osmé ráno. Druhou otevřeme hodinu před otevřením samotného areálu," uvedl vedoucí projektu Pavel Boháč z Jagello 2000.

PŘIBLIŽNÁ VZDÁLENOST DO AREÁLU:

• z Polanky 12 km / asi 40 minut
• ze Svinova 17 km / asi 60 minut
• z Ostravy-Jihu 18 km / asi 60 minut
• z centra Ostravy 25 km / asi 90 minut
*Zdroj: http://www.natodays.cz/doprava/doprava-na-kole

Návštěvníci letošních Dnů NATO opět po třech letech uvidí legendární americký bombardér B-52H Stratofortress. Ten do Ostravy přiletěl ve čtvrtek krátce před polednem.Z Louisiany do Mošnova za deset hodin

Na největší leteckou akci se po několika letech vrací legendární strategický bombardér B-52H Stratofortress. Organizátoři Dnů NATO a Dnů vzdušných sil Armády ČR ještě minulý týden netušili, jestli americký letoun opravdu dorazí.

„Je to jeden z vůbec nejdéle sloužících letounů na světě. Byl vyroben v šedesátých letech a díky jeho nadčasové konstrukci se stále používá, ale samozřejmě hlavně jeho elektronika je neustále modernizována. Tento strategický bombardér jako jeden ze dvou v americké výzbroji je schopen nést i atomové bomby," uvedl Zbyněk Pavlačík, předseda organizátorského sdružení Jagello 2000.

Cesta z americké základny Barksdale v Louisianě trvala bombardéru něco přes deset hodin bez mezipřistání. Na Letišti Leoše Janáčka přilétal v doprovodu dvojice českých gripenů. „Děkujeme za pozvání, za to, že tady můžeme být a reprezentovat americké ozbrojené síly. Je to má první cesta do České republiky vůbec," zaznělo po přistání létajícího kolosu z úst velitele 307. bombardovací letky Bruce Coxe.

Na letošním 15. ročníku Dnů NATO návštěvníci uvidí hned několik velkých letounů. Podle Zbyňka Pavlačíka jde letos doslova o setkání gigantů. „Tolik velkých letounů pohromadě jsme tady doposud neměli, ať už je to strategický bombardér B-52 nebo jeden z těch největších tankerů KDC-10 či dopravní letoun C-17 Globemaster," upřesnil.

JORDÁNSKÉ BOJOVNICE A PANÍ PREZIDENTOVÁ

Velkou událostí má být také premiérová účast Jordánska na Dnech NATO. Elitní jednotka složená z osmi jordánských žen se představí vůbec poprvé mimo území své země.

„Tato ženská jednotka ještě v boji nasazena nebyla, ale má stejný výcvik jako muži v jordánské armádě. To, že k nám mohla dorazit, je dáno tím, že naše ambasáda v Ammánu je takzvanou kontaktní ambasádou za celou Severoatlantickou alianci, a protože Jordánsko s NATO komunikuje přes naše velvyslanectví, napadlo nás prezentovat jejich ozbrojené síly tady u nás," vysvětlil Zbyněk Pavlačík.

Ukázku zásahu Jordánek (ale samozřejmě i další sobotní program) bude sledovat i Ivana Zemanová, manželka prezidenta, která dnes čtyři dny před svým mužem navštíví náš kraj.