Lidé viděli desítky dynamických ukázek ve vzduchu i na zemi, v zadní části letiště si mohli prohlédnout letadla i další techniku.

Dopravu dnes ráno a dopoledne v okolí letiště zkomplikovalo pět nehod. Při nejvážnější z nich se u Petřvaldu srazilo pět aut a zranilo sedm lidí. Jinak ale byla dopravní situace klidnější než v sobotu, protože na akci jelo méně lidí, řekl operátor speciální policejní linky Michal Tichý.

Uvedl, že na rozdíl od soboty se dnes tvořily kolony jen kolem nehod. V sobotu byly kolony ze všech stran letiště a lidé v nich mohli strávit až dvě hodiny. Dopravní situace v okolí letiště je během akce každoročně zejména dopoledne vždy složitá.

Mezi nejatraktivnější body programu patřila vystoupení tří akrobatických skupin - francouzské Patrouille de France, švýcarského PC-7 Teamu a finských Midnight Hawks.

Velkými lákadly byla také velká letadla, která si lidé mohli prohlédnout na zemi.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, 21. září 2019 na letišti v Mošnově. Tisková konference AERO Vodochody.
To je L-39NG! Aero Vodochody ukázaly nástupce Albatrosu

Mezi nimi byl oblíbený strategický bombardér B-52 nebo největší sériově vyráběný transportní letoun na světě C-5M Super Galaxy, který tam lidé v modernizované verzi viděli poprvé.

Veřejnou premiéru měl v Mošnově nový letoun L-39NG z produkce společnosti Aero Vodochody, který by měl být za rok zařazen do výcviku mladých pilotů.

Albatros L-39NG:

Zdroj: Aero Vodochody
Zdroj: Martin Divíšek/Deník

Společnost Bell ukázala americké vrtulníky AH-1Z Viper a UH-1Y Venom, které v českém letectvu nahradí dosluhující vrtulníky Mi-24/35. Také AH-1Z byl na Dnech NATO poprvé.

Dny NATO a Dny Vzdušných sil Armády ČR, 21. září 2019 na letišti v Mošnově.
Dny NATO mají za sebou první den

"V průběhu soboty a neděle byla v areálu ošetřena záchranáři, členy Rescue Ostrava a armádními zdravotníky, stovka návštěvníků. Z tohoto počtu bylo nutno osm pacientů transportovat do nemocnice. U ošetřených se jednalo o stavy interní povahy i úrazy, nezaznamenali jsme však případ, kdy by v místě konání došlo ke zdravotnímu postižení, jež by bezprostředně ohrožovalo lidský život," informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. 

V rámci statických ukázek představily dvě desítky záchranářů svou práci a vybavení veřejnosti, a to i s praktickými ukázkami. Úplnou novinkou byla přítomnost zcela nového Mobilního simulačního centra – sanitního vozidla, které začíná záchranářům sloužit pro výuku a nácviky odborných činností. Práci posádky uvnitř vozidla přitom mohli návštěvníci sledovat na obrazovce umístěné venku, protože pracoviště je ve svém interiéru vybaveno mimo jiné i kamerami. K prohlédnutí byla i letos plně vybavená zásahová vozidla, včetně speciální sanitní automobil týmu pro speciální činnosti. 

"Druhou novinkou se stala soutěž v poskytování nepřímé srdeční masáže, které se hojně účastnili dětští i dospělí návštěvníci. Vždy šestice soutěžících měřila svou dovednost pod kontrolou záchranářů a za elektronického hodnocení kvality jejich masáže. Edukace veřejnosti tak probíhala zábavnou formou a přiměla k zapojení přibližně dvou tisíc návštěvníků. Tato zkušenost ukazuje, že jde o velmi efektivní možnost proškolení laiků v život zachraňujících úkonech," dodal mluvčí Humpl, který dodal, že pro velký zájem návštěvníků probíhaly i letos komentované ukázky poskytování přednemocniční neodkladné péče, které záchranáři opakovaně předváděli v prostoru svého stanoviště. Pro děti byl ve spolupráci s partnerským nadačním fondem Kryštůfek připraven zábavně-edukační program a po splnění úkolů byly odměněny drobnými dárky.

Přistání bombardéru B52 v Mošnově:

Přistání amerického letounu C-5 Galaxy v Mošnově: