Do posledního měsíce vstoupila takzvaná zbraňová amnestie, která od července letošního roku umožňuje bez postihu odevzdat nelegálně držené zbraně.

I protitankové dělo

V Moravskoslezském kraji lidé zatím policistům předali 160 zbraní a více než 220 tisíc nábojů. Objevily se i zajímavé a kuriózní exponáty. Jedním z posledních je útočná puška MP 44, kterou německá vojska začala používat ke konci 2. světové války. Pětapadesátiletý muž ji na jedno z ostravských obvodních oddělení přinesl i s náboji a původním návodem v němčině.

Další muž odevzdal hlavní části protitankového kanonu československé výroby vzor 36 ráže 47 mm. Konkrétně šlo o hlaveň, závěrový mechanismus a lafetu. Zbraň se používala v betonových srubech.

V rukou policistů dále skončily pistole, brokovnice, perkusní revolvery i takzvaná obojetnice, tedy puška s kulovou a brokovou hlavní. Některé zbraně pocházejí z druhé světové války, další prošly domácí úpravou.

Beztrestnost

Zbraňová amnestie platí od července do konce letošního roku. „Osoby, které mají v držení zbraň nebo střelivo bez příslušného povolení, je mohou v období do 31. prosince 2014 oproti potvrzení dobrovolně odevzdat ve kterékoli policejní služebně, aniž by jim hrozilo trestní stíhání," uvedla mluvčí krajské policie Gabriela Holčáková.

Majitelé o nelegálně držené zbraně nemusejí definitivně přijít. „Osoba, která zbraň odevzdala, může požádat o vydání příslušných dokladů k jejímu držení. Může tak učinit do šesti měsíců od doby, kdy jí bylo doručeno oznámení o odborném vyjádření, že se zbraní nebyl spáchán trestný čin," vysvětlila mluvčí.

Lehkomyslnost

Někteří lidé si při odevzdání zbraní a munice počínají velmi lehkomyslně.

„Opakovaně jsme v rámci kraje registrovali situace, kdy občané do služeben zamířili i s municí, s níž není vhodné manipulovat," zdůraznila mluvčí, která jako příklad uvedla počin dvaačtyřicetiletého muže. Ten na kole přijel na policejní stanici a dozorčímu oznámil, že v batohu nese minometný granát. „Jeho část vyčnívala z batohu. Následovalo okamžité zajištění místa a přivolání pyrotechnika. Specialista konstatoval, že jde skutečně o dělostřeleckou minu ráže 120 mm, nicméně bez iniciačního zařízení, a tak nebezpečí výbuchu nehrozilo," dodala mluvčí s tím, že pyrotechnik minu zajistil a zneškodnil.

Třetí

Končící zbraňová amnestie je pořadí již třetí v České republice. První se uskutečnila v roce 2002, druhá pak v roce 2009. Před pěti roky ji v Moravskoslezském kraji využilo více než 400 lidí. V policejních služebnách tehdy skončilo celkem 511 zbraní a 4711 kusů střeliva. O největší rozruch se postaral pětačtyřicetiletý muž z Ostravy-Bartovic. Přinesl těžký kulomet vzor 37 vyrobený ve Zbrojovce Brno.