Sci-fi se stává skutečností. Více než čtyři sta zaměstnanců kancelářského komplexu Epicenter ve Stockholmu už nepotřebuje při vstupu do budovy svou identifikační kartu. Místo ní jim slouží miniaturní čip voperovaný pod kůži na ruce mezi palcem a ukazováčkem.

Pomocí něj se prokazují nejen při vstupu do práce, ale slouží jim i ke spuštění tiskárny či kopírky na pracovišti. Chystají se podobnou technologii využívat i firmy v našem kraji?

Některé dotázané firmy z Moravskoslezského kraje o možnosti dobrovolného čipování zaměstnanců už slyšely, pro jiné to byla novinka z daleké budoucnosti.

RFID ČIPY

Podle týdeníku Ekonom jde o čip s radiofrekvenčním identifikátorem (RFID) o velikosti zrnka rýže. Ten se pomocí speciální injekční stříkačky umístí pod kůži mezi palec a ukazováček ruky.

Několik set zaměstnanců ve Švédsku si pouhým přiložením ruky ke čtečce otevře dveře či ovládá kopírku. Zatím. Časem by prostřednictvím čipu měli být schopni v kantýně také platit. UŽ I ČEŠI

Dokonce i prvních jedenáct Čechů si nechalo zcela dobrovolně implementovat čipy pod kůži. Další desítka se k tomu v nejbližší době chystá. Převážně se jedná o členy pražského institutu kryptoanarchie, kteří se jeho pomocí například přihlásí do svého počítače nebo jím platí úhradu v místní kavárně.

ETICKÁ OTÁZKA

Identifikace založená na rádiové frekvenci ovšem nevyvolává jen nadšení, ale i kritiku. I když zaměstnanci švédského Epicentra s vlastním očipováním dobrovolně souhlasili, někteří lidé se obávají, aby se čipy pod kůži nestaly časem nutností. Čipování lidí představuje eticky spornou otázku.

„Stávající systém čipových karet je vyhovující a dostačující. Případné čipování zaměstnanců vnímáme jako etický problém, který v budoucnu určitě vyvolá celospolečenskou debatu," vysvětlila mluvčí společnosti ArcelorMittal Barbora Černá.

Ostravský hutní gigant proto o dobrovolném čipování zaměstnanců v horizontu pěti let neuvažuje.

Stejně tuto problematiku vnímá i jeden z největších zaměstnavatelů na Třinecku. „O čipování ve Švédsku jsme četli, ale u nás o tom neuvažujeme. Naši zaměstnanci mají čipové karty, které jsou pro jejich evidenci dostačující," sdělila Deníku mluvčí Třineckých železáren Petra Jurásková.

Pro nošovický Hyundai byla zpráva o čipování zaměstnanců novinka a v první chvíli se jejich mluvčí Petr Vaněk domníval, jestli se nejedná pouze o žert. Pak ovšem odpověděl, že o zavedení čipu pod kůži svých zaměstnanců opravdu nošovická automobilka neuvažuje.