Na rozdíl od současné hlavy státu Miloše Zemana, pro něhož by eventuální obvinění Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo nebylo překážkou, Drahoš v tomto případě vnímá presumpci neviny jinak.

„Premiér je čtvrtá nejvyšší a velmi exponovaná funkce ve státě, která by měla mít i etický rozměr. Ctím presumpci neviny a trestně stíhaný člověk není obžalovaný, natož odsouzený, ale v politice to neplatí.“ Přesto by taková povolební situace nemusela končit patem. Podle Drahoše by vítěz voleb s dostatečnou podporou ve sněmovně „mohl jako alternativu nabídnout jiného kandidáta na premiéra než předsedu“.

O této variantě se možná hovoří i v hradní kuchyni. Podle informací Deníku se totiž právě v Zemanově hlavě zrodil plán na únikovou cestu. Jeho nejmilejší ministryně Karla Šlechtová původně vůbec neměla do sněmovny kandidovat, nepatří totiž k Babišovým oblíbencům.

Díky hradnímu lobbingu ale nakonec vede plzeňskou kandidátku hnutí ANO. Jestli by policie Babiše do voleb obvinila a on by kvůli tomu nebyl schopen získat většinu, Zeman by přišel s návrhem na jmenování Šlechtové premiérkou. Kdyby ovšem Babiš i přes zahájené trestní stíhání potřebnou podporu 101 poslanců získal, konal by nejen Miloš Zeman.

„Pokud by vítězná strana nepřišla s alternativou a neexistovalo by jiné věrohodné řešení, ústava nenabízí příliš mnoho jiných možností než jmenovat premiérem osobu navrženou vítězem voleb,“ míní Jiří Drahoš.

V sobotním rozhovoru Deníku najdete i jeho názor na trenýrkovou aféru či narozeninové oslavy hradních úředníků v areálu Pražského hradu.