Se začátkem listopadu je tradičně spojen svátek Památka zesnulých, lidově zvaný Dušičky. Již několik dnů se hřbitovy plní lidmi, kteří u zapálené svíčky vzpomínají na své nejbližší.

Dušičky každoročně znamenají i velké dopravní komplikace u hřbitovů i na silnicích. Celé rodiny se přesouvají nejen v rámci obce nebo sousedních měst, ale často vyrážejí i do vzdálených regionů.

Jednou za rok

Pro některé řidiče jde o jedinou delší cestu za rok.

„Jsou to takzvaní sváteční jezdci, kteří mohou svou malou zkušeností se současným hustým provozem způsobit komplikace," uvedla mluvčí ostravské městské policie Vladimíra Zychová.

Riziko

„Policisté tak jako každý rok předpokládají zvýšení provozu na silnicích. A to s sebou může přinést vyšší riziko vzniku dopravních nehod.

Moravskoslezští policisté si jsou této situace vědomi a neberou ji na lehkou váhu. V rámci dopravních opatření zvýší dohled nad bezpečností silničního provozu.

Do akcí se zapojí policisté služby dopravní policie ostravského městského ředitelství a jednotlivých územních odborů, a také policisté jednotlivých obvodních oddělení," řekla mluvčí krajské policie Daniela Vlčková s tím, že hlídky se objeví mimo jiné v okolí hřbitovů a na příjezdových cestách.

Motoristé mířící na hřbitovy musejí počítat i s tím, že v tomto období dochází k nečekaným změnám počasí.

„Společně s přeplněnými příjezdovými komunikacemi ke hřbitovům a nervozitou řidičů to může být příčinou četných dopravních nehod," uvedla Vlčková.

Policisté budou dohlížet nejen na motoristy, ale také na chodce.

„Pěší účastníci silničního provozu by si měli uvědomit, že s podzimem se prodlužuje doba snížené viditelnosti. Zvláště po víkendovém posunu času. Zvažte důkladně barvu svého oblečení, případně používejte reflexní prvky jako doplňky oblečení," doporučila Vlčková.