Počet hospitalizovaných pacientů v nemocnicích klesl ze sta na dvacet denně. Dostatek je lůžek na jednotkách intenzivní péče i umělé plicní ventilaci.

A i přestože hejtman Ivo Vondrák hovoří o nutnosti zůstat opatrní a zodpovědní, trend poklesu epidemie je podle něj zjevný.
Podle plánu pokračuje dodávka nových vakcín do regionu (pro sociální zařízení a seniory) a dnes začala také stavba velkokapacitního očkovacího centra na Černé louce v Ostravě, v pavilonu A tamního výstaviště.

Mrazivé počasí v Ostravě, 18. ledna 2021. V následujících dnes se má razantně oteplit.
Podívejte se na zamrzlou a sněhovou Ostravu. V noci tu bylo až mínus dvacet

„Celkem bude mít osmnáct stanovišť, přičemž každé z nich by mělo v průběhu dvanácti hodin bez problému zvládnout sto vakcinací, tedy 1800 naočkovaných lidí za den,“ uvedl primátor Ostravy Tomáš Macura s tím, že centrum spustí provoz od února, kdy se začne očkovat veřejnost bez omezení věku.

Provoz centra bude mít na starost Fakultní nemocnice Ostrava (FNO), která poskytne také své zdravotníky. „Na pomoc se nám přihlásily také některé organizace, například Červený kříž nebo krajská hygienická stanice,“ informoval ředitel FNO Jiří Havrlant, podle něhož ve „fakultce“ roste počet zájemců o očkování z řad seniorů nad osmdesát let. V neděli se tam nechalo očkovat 200 seniorů, dnes už 300 a zájem stoupá.

Dostatečné kapacity

Jediný problém se objevil u polských občanů, kteří trvale žijí u nás, stejně jako u některých starších seniorů. „Nemají standardní formát rodného čísla a nelze je zkontrolovat vůči registru obyvatel,“ přiblížil hejtman kraje Ivo Vondrák, podle něhož tito lidé musejí volat na infolinku 1221, kde budou do systému zadáni ručně.

Turistická chata Severka a panorama Beskyd, 15. ledna 2021 v Dolní Lomné.
Šikana na horské chatě v Beskydech. Udavači neustále volají policii i hygienu

I přes stoupající zájem o očkování vyhrazených skupin zůstávají očkovací kapacity ne zcela využité. V regionu jich totiž máme z celé republiky nejvíce hned po Praze. S dřívějším zpřístupněním vakcín i pro ordinace praktických lékařů se ale nepočítá.

„Deset ordinací jsme zásobili dnes, dalších deset je v plánu zítra, ale bylo by vhodnější, kdyby očkování v ordinacích bylo prováděno jinou vakcínou než Pfizer a BioNTech, která je problematická na převoz. Je to velmi citlivý materiál. Od praktických lékařů prozatím budeme vděční za pomoc v ostravském očkovacím centru,“ nechal se slyšet hejtman Vondrák, jenž vypíchl také distribuci vakcíny hasiči. Systém je údajně nejpropracovanější napříč zemí.