Hlasovací lístky pro volby do Evropského parlamentu už má řada voličů ve svých schránkách. K urnám se vydají příští pátek 23. a sobotu 24. května. Lidé budou volit celkem jednadvacet zástupců České republiky, kteří usednou v parlamentu Evropské unie. Eurokampaně politických stran tak míří do cíle. Na co politici sázejí?

PTEJTE SE UŽ DNES: 
Kandidáti do Evropského parlamentuVojtěch Mynář a Tomáš Pajonkhosty ON-LINE rozhovoru Deníku - více zde

Nekašlete na Evropu

To je heslo pravicové TOP 09, která ve své kampani zdůrazňuje důležitost Evropské unie pro Českou republiku. „Snažíme se vyvracet mylné, ale bohužel časté představy o tom, že Evropská unie je vzdálená organizace navrhující nesmyslná opatření. Naše kampaň je proto věcná. Snažíme se upozornit na význam, který má rozhodování Evropského parlamentu na život v České republice," uvedla tisková mluvčí TOP 09 Martina Týblová s tím, že strana bude znovu spoléhat na svou sílu na sociálních sítích.

Sex v práci

Kampaň ČSSD vzali do svých rukou Mladí sociální demokraté. Natočili provokativní videoklip s názvem Sex v práci, prostřednictvím kterého upozorňují na problém nezaměstnanosti. Video však mezi lidmi vzbuzuje rozporuplné reakce. Svůj cíl přitáhnout pozornost veřejnosti ale bezpochyby naplnilo.

Občanští demokraté se zase snaží voliče nalákat na petici pro zachování české měny Petice pro korunu. Na billboardech i sociálních sítích už ODS upustila od užívání hesla „Volím pravici", které dominovalo kampani před volbami do Poslanecké sněmovny. Odborníci však ODS vytýkají, že toto téma se činnosti europoslanců vůbec netýká, protože s rovinou evropské politiky nemá nic společného.

Kandidáti

O post europoslance se bude ucházet více než osm set padesát kandidátů ty z Moravskoslezského kraje najdete v infografice. Je mezi nimi i současný europoslanec, bývalý hejtman kraje Evžen Tošenovský (ODS), který je na druhém místě kandidátní listiny strany. „Opětovně se budu ucházet o kandidaturu do Evropského parlamentu. Co se týká volební kampaně, dá se říci, že ji dělám po celou dobu svého parlamentního působení prostřednictvím setkání s občany i přednášek pro studenty," řekl Deníku Evžen Tošenovský s tím, že téměř uplynulých pět let pro něj bylo velkou životní změnou a zkušeností.

Kandidovat znovu chce také sociální demokrat, bývalý starosta ostravského obvodu Radvanice a Bartovice, náměstek primátora Ostravy pro dopravu Vojtěch Mynář. Jeho šance na úspěch jsou ale oproti předchozímu kandidátovi o něco nižší, je totiž až na osmé pozici kandidátky. „Pro letošní volby do Evropského parlamentu jsem získal stranickou podporu z domovského Moravskoslezského kraje, čehož si velice vážím. Rád bych v příštím období totiž pokračoval ve svých aktivitách a využil dosavadních zkušeností, abych hájil především zájmy našeho kraje. Ostrava, Moravskoslezský kraj a celá Česká republika jsou přece součástí společné Evropy," uvedl Vojtěch Mynář.

Evropská legislativa

Naopak Kateřina Konečná (KSČM) má nejlepší výchozí pozici, je totiž lídryní kandidátky. Vzhledem k tomu, že byla v podzimních volbách do dolní komory parlamentu zvolena poslankyní, v případě jejího úspěchu v evropských volbách její mandát zanikne. „Jsou to neslučitelné funkce. K 1. červenci, kdy se koná plenární zasedání Evropského parlamentu, můj současný poslanecký mandát v případě úspěchu ve volbách zanikne. V eurovolbách kandiduji proto, že jsem jako poslankyně měla možnost schvalovat evropskou legislativu a často jsem s ní měla problém. Podle mého názoru přijímaná legislativa ne vždy reflektuje názory a zájmy občanů naší země. Ráda bych to tedy změnila," uvedla Kateřina Konečná.

Více na téma Volby do Evropského parlamentu najdete zde

K TÉMATU

"Premiéra" Lisabonské smlouvyVolby do Evropského parlamentu se budou poprvé řídit Lisabonskou smlouvou, kvůli které se například sníží počet europoslanců z některých zemí, včetně České republiky. Od přistoupení Chorvatska k Evropské unii v červenci 2013 má Evropský parlament 766 poslanců, tento počet se však ve volbách roku 2014 sníží na 751 a na této úrovni zůstane i v budoucnu. Poslanci Evropského parlamentu budou zastupovat více než 500 milionů občanů v 28 členských státech. Moravskoslezský kraj měl v Evropském parlamentu prozatím jen čtyři zástupce. V současné době v něm zasedá bývalý hejtman kraje Evžen Tošenovský (ODS), bývalý starosta ostravského obvodu Radvanice a Bartovice, náměstek primátora Ostravy pro dopravu Vojtěch Mynář (ČSSD) a bývalá europoslankyně Věra Flasarová (KSČM), která nahradila ve funkci Vladimíra Remka.

Výsledky eurovoleb budou mít kvůli Itálii zpožděníČeský statistický úřad v těchto dnech zveřejnil informaci o tom, že výsledek voleb do Evropského parlamentu bude znám později, než bylo původně předpokládáno. Lidé se tak výsledky voleb dozvědí 25. května až po 23. hodině. Čekat se totiž bude na ukončení hlasování v Itálii, kde jako v dalších devatenácti zemích hlasují lidé v neděli. Na rozdíl od jiných typů voleb budou letos poprvé výsledky zveřejněny najednou, včetně rozdělení mandátů mezi strany, které se do Evropského parlamentu dostaly.