Oslovené ostravské hotely na dotaz uvedly, že se v nich spíše než návštěvníci ubytovávají vystupující umělci a také jejich doprovodné týmy.

„Máme ale objednávky i od návštěvníků festivalu. To platí spíše v případě Colours of Ostrava. Těžko se zobecňuje, v čem jsou třeba návštěvníci obou festivalů odlišní. Nedá se ani říci, že by třeba návštěvníci některého z nich více využívali nabídku naší hotelové kuchyně. Jednak je to hodně individuální a navíc takové informace nezjišťujeme. Pro nás je hlavní, aby se naši hosté u nás cítili dobře,“ uvedla provozní ostravského hotelu, která si nepřála uvádět své jméno ani název hotelu. V dalším ostravském hotelu ale uvedli, že v posledních letech si noclehy objednávají i jejich návštěvníci, kteří dorazili na festival ze zahraničí.

Tomáš Lučan, marketingový manažer Fora Nová Karolina, říká, že taneční či hudební festivaly do tohoto obchodního centra přivádějí návštěvníky navíc.

Ostravské festivaly Beats for love a Colours of Ostrava v Dolní Oblasti Vítkovice. Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

„Rozhodně to v návštěvnosti poznáme. A výrazně. Lidé, kteří přijeli na zmíněné festivaly, nakupují v areálu OC potraviny, někdy i oblečení a přicházejí se také najíst či občerstvit. Pro naše obchodní centrum jsou festivaly určitě velkým plusem,“ uvedl Tomáš Lučan.

Oslovení provozovatelé restaurací v centru města mají spíše odlišnou zkušenost.

„Když se ještě Colours of Ostrava konal v areálu Černé louky a Slezskoostravského hradu, tak to návštěvníci měli do centra Ostravy kousek a chodili se k nám i najíst. Teď někdy ani nemají důvod do centra zamířit. Jídla a pití mají dost v areálu, kde se festival koná a hledat někde po městě zajímavosti či památky, se lidem ani v takových vedrech moc nechce,“ míní provozovatel ostravské restaurace poblíž Masarykova náměstí.

Ostravské festivaly Beats for love a Colours of Ostrava v Dolní Oblasti Vítkovice. Ilustrační foto.Zdroj: Deník / Lukáš Kaboň

Zdeněk Kinnert z Hospůdky U Köhlera v Janáčkově ulici má podobnou zkušenost. „Do centra se návštěvníci festivalů určitě hromadně nevydávají. Nemají k tomu důvod. To si spíše zajdou do nákupních centrer v okolí místa festivalu. Takže v našem případě neplatí, že bychom v období festivalů zaznamenávali rapidní nárůst hostů. A myslím si, že obdobné to bude i v okolních restauracích,“ dodal provozovatel Hospůdky U Köhlera.

V Radegastovně na Masarykově náměstí odpověděli, že žádný razantní rozdíl počtu hostů a případně jejich útratou mezi návštěvníky zmíněných festivalů není.

„Určitě platí, že když už do centra zamíří, tak spíše přijdou na oběd. Pozdě odpoledne a večer, kdy festivaly mají svůj program, už se chtějí bavit. Rozdíl je možná jen v tom, že když se konají Coloursy, máme více hostů ze zahraničí,“ dodala provozní Radegastovny.