Na poslední zasedání zastupitelstva Oder Kamila Ambrožová, vedoucí Odboru rozvoje města uvedla, že se mělo jednat o pořízení miniprojektoru, skládačky, audioprůvodce, včetně jazykových mutací a netopýří chodbu.

Město podalo žádost o dotaci z rozpočtu Moravskoslezského kraje v rámci programu Podpora technických atraktivit v Moravskoslezském kraji, ta může být při předpokládaných nákladech 207 tisíc korun až ve výši 165,6 tisíce korun.

O mimoúrovňovém křížení silnice a železničního přejezdu ve Studénce se hovoří od roku 2018.
Správa železnic ruší některé přejezdy, na ten ve Studénce dojde později

Z důvodové zprávy je patrné, že ve Flascharově dole spí zimním spánkem několik druhů netopýrů a vrápenců. „Město Odry si již v minulých letech nechalo zhotovit voskové modely, odlitky z cínu a 3D skeny netopýrů a vrápenců. Skeny budou vytištěné na 3D tiskárně, čímž vzniknou bílí plastoví netopýři k domodelování a kolorování výtvarníkem pro co největší autentičnost a instalaci ve Flascharově dole,“ uvádí se ve zprávě.

Netopýři v Odrách hibernují:

Město nechá vytisknout modely nejméně osmi druhů letounů, například netopýr velký, netopýr ušatý nebo vrápenec malý v životní velikosti, v hibernujícím stádiu, takže návštěvníci budou mít možnost vidět, jak vypadá život v dole v zimě. Věrohodnost vyobrazení má dozorovat zoolog Jiří Šafář.

„Netopýři a vrápenci budou instalováni v chodbě ve štěrbinách a budou mít nejen edukativní charakter, ale také vizuálně podpoří a zatraktivní prohlídku, v rámci které jsou návštěvníkům pouštěny také zvuky netopýrů a vrápenců. Na nově vzniklý atraktivní prvek bude navázána také soutěž pro děti za úkol budou mít spočítat, kolik netopýrů se v chodbě nachází,“ uvádí Kamila Ambrožová, předkladatelka zprávy.

Takto to vypadalo v úterý 18. ledna 2022 v pozdním odpoledni na rozhledně v Pohoři u Oder.
OBRAZEM: Nenáročný výstup na rozhlednu v Pohoři vám odkryje krásné scenérie

Dalším zatraktivněním má být přenosný miniprojektor, který bude mít u sebe průvodce, jenž bude promítat tematické fotografie souvisejících s břidlicovým dolem, zejména ilustrace zkamenělin mořských živočichů, jejichž otisky se dají v břidlici najít.Město také nechá vytvořit a vytisknout deset tisíc kusů skládačky Flascharův důl a pořídí audioprůvodce včetně jazykových mutací. Bude pořízeno pět kusů audioprůvodců k zapůjčení, do kterých bude nahraný text k Flascharovu dolu v angličtině, němčině a polštině.