Po komunikaci samotné se jezdí omezenou rychlostí, padá zde část opěrné stěny.  Lidé poukazují na obstrukce u lávky přes Prodlouženou Rudnou a silniční správní úřad zkoumá, zdali je přístup k ní veřejný či nikoliv.

 „Tragikomedie! Takový scénář by snad ani nikdo nesvedl napsat,“ komentují situaci výletníci procházející ulicí Ke Skalce, v níž bydlí štědře vyplacení odpůrci stavby. Hlavní – jenž se z médii nebaví – blokuje od léta přístup k lávce řečené Richtárka dřevěnými špalky, upozorňuje, že se o daný soukromý pozemek nestará, vstup lidem dovoluje na vlastní riziko a nahrává si je na kamery se záznamem.

Dostavba čtyřsetmetrového úseku klíčové komunikace v Ostravě, Prodloužené Rudné. Snímek z 25. října 2019, měsíc po po předání staveniště.
VÍME PRVNÍ: Prodloužená Rudná se dnes otevírá!

„Dokud nebude zkolaudováno, bude stav na lávce, jaký je, dohoda  s panem Richtárem se váže právě na dokončení kolaudace,“ tvrdí první náměstek hejtmana Jakub Unucka. Jedním dechem říká, že moravskoslezský krajský úřad kolaudaci nepovolí… dokud nebude Prodloužená Rudná i v novém úseku plně zprovozněna ve čtyřech pruzích! Ostatně, i kvůli tomu se po ní nejezdí 110, ale jen 90 km/h.

Ředitelství silnic a dálnic ČR se zde podle Unucky musí postarat o renovaci zdi z gabionů (drátěných prvků vyplněných kameny nebo štěrkem sloužících ke stabilizaci a podpěře). „Spadla při deštích a opravena bude, až skončí spor mezi zhotovitelem a ŘSD ohledně toho, co pád způsobilo,“ uvádí náměstek hejtmana. Ten již koncem června vzkazuje, že razítko dá kraj, až bude skutečně vše hotovo.

A DOKUD nebude kolaudace, které brání oprava zřícené opěrné zdi, ohledně jejíž příčiny se přou cestáři se stavaři, potrvají trable okolo Prodloužené Rudné nadále.Zdroj: Deník/Radek Luksza

Porubská radnice v souvislosti s Prodlouženou Rudnou registruje sice nějaké stížnosti, ale ty se týkají především zvýšeného hluku. „Nespokojeným se snažíme pomáhat, avšak nejrychlejší postup je takový, aby se lidé obraceli přímo na hygienu, ať provede měření.  Pro občany je to zcela zdarma, obce si ho musí platit,“ konstatuje mluvčí obvodu Martin Otipka. Podněty ohledně lávky tu neevidují.

Otipka alespoň potvrzuje běžící správní řízení kvůli veřejnému či neveřejnému přístupu k lávce (i příjezdu k místnímu zahradnictví). „Poruba ale nemůže rozhodnutí státní správy urychlit ani ovlivnit,“ dodává. Vypadá to, že jasno mají sami občané – na sloupek vedle jedné ze dvou závor na „soukromý pozemek“ před Richtárkou totiž kdosi sprejem maluje karikatury mužského a ženského přirození…