Grossmannova vila je kulturní památkou a její umělecká hodnota je podle odborníků srovnatelná s Spitzerovou vilou v Janovicích u Bruntálu. První plány na výstavbu Grossmannovy vily v Ostravě začaly už v roce 1918, kdy si chtěl architekt František Grossmann postavit rodinné sídlo. To se mu v roce 1923 podařilo a vytvořil tak ostravský „palác“ s honosnou architekturou, kterou se podle uměleckého stolaře Libora Urbánka inspiroval u jiných historických budov.

Zdevastovaná Solvayova vila.
Schindlerova továrna i místo pro duchařské seance. Deník zmapoval opuštěné vily

„Například dřevěné parkety jsou zde totožné jako na zámku v Kroměříži. Pan Grossmann při budování haly pravděpodobně objížděl historické budovy, kde si vybíral nejrůznější prvky, které by se hodily i do jeho rodinné vily,“ vysvětlil Urbánek.

Zachovaný interiér jako ve Vile Tugendhat

Z vily se manželé Grossmannovi radovali pouze 10 let. V důsledku hospodářské krize a finančních problémů se stavitel rozhodl pro dobrovolný odchod ze světa spolu se svou manželkou. Smutná událost znamenala pro halu střídání nájemníků a organizací, které vilu obývaly.

V šedesátých letech se v Grossmannově vile zřídilo ubytování pro děti a zázemí pro školní družinu. Ačkoliv zde byl velký pohyb nájemníků, tak se honosné vybavení zachovalo dodnes.

Grossmannova vila v Ostravě.
VIDEO: Podívejte se, jak vypadá uvnitř slavná Grossmannova vila v Ostravě

„Naštěstí se nestalo to, co v jiných architektonických skvostech. Nikdo nepřišel s tím, že vybavení je snobismus, jak se v 50. a 60. letech stávalo. Všichni nájemníci se k nábytku a vybavení chovali slušně, a proto zůstala velká část zachována,“ zhodnotil umělecký stolař.

Po letech chátrání byla v roce 2015 vypsána architektonická soutěž a v roce 2021 Grossmannovu vilu obsadili řemeslníci a dělníci. Hale vdechnou nový život. Vila je zahalená plentou, protože zde probíhá kompletní rekonstrukce exteriéru i interiéru. „Centrální schodiště projde kompletní renovací, budoucí návštěvníci uvidí repliku toho původního,“ zmínil umělecký stolař, který se svou firmou renovoval i původní podlahu.

Práce v Grossmannově vile:

Vitráže a zdobné mramorové sloupy

Při rekonstrukci se podle stavbyvedoucího Petra Vaňka nečekaně objevil zazděný prostor s oknem. „Objevili jsme také historické malby a tapety, které se budou v co největší míře restaurovat. Na stavbě vily si majitelé dali hodně záležet, některé detaily byly skutečně nevídané – olištování i ve sklepě a na půdě, vitráže v oknech, zdobné mramorové sloupy, honosné kašny,“ popisoval už před rokem své dojmy z Grossmannovy vily Petr Vaněk. Očekával, že největším oříškem ve stoletém domě bude restaurace vnitřních dřevěných prvků pod dohledem památkářů.

Restaurátorské práce v Grossmannově vile, 17. července 2023, Ostrava.
VIDEO: Ostravská ikona mění svou tvář. Grossmannovu vilu zdobí unikátní podlaha

Otevření opravené Grossmannovy vily se plánuje na začátek roku 2024. Náklady na její rekonstrukci se z původních 89 milionů vyšplhaly na téměř 109 milionů. Její využití bude různorodé a podle náměstka primátora Ostravy Břetislava Rigera bude záležet na kurátorovi vily, kam bude využití nasměrováno.

„Nejpravděpodobnější je vytvořit z části vily ubytování a další prostory využít například pro televizní studio,“ uvedl náměstek. V plánu je i prohlídkový okruh pro ty, které zajímá exteriér i interiér ostravského architektonického skvostu. O ty by neměla být nouze, vzhledem k tomu, jaká byla obsazenost prohlídek během dne otevřených dveří, který se před rekonstrukcí ve vile pořádal.

Grossmannova vila
Kde stojí:
Na ulici 28. října nedaleko krajského úřadu v Ostravě
GPS lokace: 49.8293531N, 18.2688530E
Kdy a kým byl postaven: Vila byla postavena v roce 1923. Byla určena jako rodinné sídlo pro architekta a stavitele Františka Grossmanna.
Kdy a jakou zažil největší slávu: Je významná honosnou architekturou. V roce 1933 po sebevraždě Františka Grossmanna se zde umístila mateřská škola a poté školní družina.
Odkdy a proč chátrá: Po konci provozu školní družiny objekt chátral, nicméně od roku 2021 se zde rozběhla rekonstrukce exteriérů i interiérů.