Grossmannova vila je kulturní památkou a její umělecká hodnota je podle odborníků srovnatelná s Spitzerovou vilou v Janovicích u Bruntálu. První plány na výstavbu Grossmannovy vily v Ostravě začaly už v roce 1918, kdy si chtěl architekt František Grossmann postavit rodinné sídlo. To se mu v roce 1923 podařilo a vytvořil tak ostravský „palác“ s honosnou architekturou, kterou se podle uměleckého stolaře Libora Urbánka inspiroval u jiných historických budov.

„Například dřevěné parkety jsou zde totožné jako na zámku v Kroměříži. Pan Grossmann při budování haly pravděpodobně objížděl historické budovy, kde si vybíral nejrůznější prvky, které by se hodily i do jeho rodinné vily,“ vysvětlil Urbánek.
Zachovaný interiér jako ve Vile Tugendhat
Z vily se manželé Grossmannovi radovali pouze 10 let. V důsledku hospodářské krize a finančních problémů se stavitel rozhodl pro dobrovolný odchod ze světa spolu se svou manželkou. Smutná událost znamenala pro halu střídání nájemníků a organizací, které vilu obývaly.
V šedesátých letech se v Grossmannově vile zřídilo ubytování pro děti a zázemí pro školní družinu. Ačkoliv zde byl velký pohyb nájemníků, tak se honosné vybavení zachovalo dodnes.

„Naštěstí se nestalo to, co v jiných architektonických skvostech. Nikdo nepřišel s tím, že vybavení je snobismus, jak se v 50. a 60. letech stávalo. Všichni nájemníci se k nábytku a vybavení chovali slušně, a proto zůstala velká část zachována,“ zhodnotil umělecký stolař.
Po letech chátrání byla v roce 2015 vypsána architektonická soutěž a v roce 2021 Grossmannovu vilu obsadili řemeslníci a dělníci. Hale vdechnou nový život. Vila je zahalená plentou, protože zde probíhá kompletní rekonstrukce exteriéru i interiéru. „Centrální schodiště projde kompletní renovací, budoucí návštěvníci uvidí repliku toho původního,“ zmínil umělecký stolař, který se svou firmou renovoval i původní podlahu.
Práce v Grossmannově vile:
Vitráže a zdobné mramorové sloupy
Při rekonstrukci se podle stavbyvedoucího Petra Vaňka nečekaně objevil zazděný prostor s oknem. „Objevili jsme také historické malby a tapety, které se budou v co největší míře restaurovat. Na stavbě vily si majitelé dali hodně záležet, některé detaily byly skutečně nevídané – olištování i ve sklepě a na půdě, vitráže v oknech, zdobné mramorové sloupy, honosné kašny,“ popisoval už před rokem své dojmy z Grossmannovy vily Petr Vaněk. Očekával, že největším oříškem ve stoletém domě bude restaurace vnitřních dřevěných prvků pod dohledem památkářů.

Otevření opravené Grossmannovy vily se plánuje na začátek roku 2024. Náklady na její rekonstrukci se z původních 89 milionů vyšplhaly na téměř 109 milionů. Její využití bude různorodé a podle náměstka primátora Ostravy Břetislava Rigera bude záležet na kurátorovi vily, kam bude využití nasměrováno.
„Nejpravděpodobnější je vytvořit z části vily ubytování a další prostory využít například pro televizní studio,“ uvedl náměstek. V plánu je i prohlídkový okruh pro ty, které zajímá exteriér i interiér ostravského architektonického skvostu. O ty by neměla být nouze, vzhledem k tomu, jaká byla obsazenost prohlídek během dne otevřených dveří, který se před rekonstrukcí ve vile pořádal.
Grossmannova vila
Kde stojí: Na ulici 28. října nedaleko krajského úřadu v Ostravě
GPS lokace: 49.8293531N, 18.2688530E
Kdy a kým byl postaven: Vila byla postavena v roce 1923. Byla určena jako rodinné sídlo pro architekta a stavitele Františka Grossmanna.
Kdy a jakou zažil největší slávu: Je významná honosnou architekturou. V roce 1933 po sebevraždě Františka Grossmanna se zde umístila mateřská škola a poté školní družina.
Odkdy a proč chátrá: Po konci provozu školní družiny objekt chátral, nicméně od roku 2021 se zde rozběhla rekonstrukce exteriérů i interiérů.