Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hasičské muzeum v Ostravě už navštívilo téměř 50 tisíc lidí

Už téměř padesát tisíc osob navštívilo během osmi a půl let expozice Hasičského muzea města Ostravy v Ostravě-Přívoze. Muzeum jde do své deváté výstavní sezony, svou velikostí je v našem kraji dosud jediné svého druhu.  

3.1.2014
SDÍLEJ:

Hasičské muzeum v Ostravě-Přívoze.Foto: Archív

S podporou města Ostravy muzeum provozuje Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje (HZS MSK).

„Na loňské více sedmitisícové návštěvnosti se pozitivně podepsaly dvě akce – květnové tradiční zapojení do Festivalu muzejních nocí a také druhý ročník akce Fajne léto. Od roku 2012 je Hasičské muzeum města Ostravy součástí Techno trasy, do níž je zařazeno dvanáct objektů v rámci Moravskoslezského kraje. Stálý zájem o expozice je dán hlavně tím, že Hasičské muzeum se stává i přes skromné prostředky na reklamu rok od roku známější a jeho obliba roste. Někteří nadšenci z řad dospělých i dětí už muzeum navštívili několikrát. A muzeum se snaží své zajímavé expozice obměňovat," uvedl mluvčí HZS MSK Petr Kůdela.

Nejen historie

Že se Hasičské muzeum neobrací jen do minulosti, ale zabývá i současností, dokazuje neobvyklá expozice – plně funkční pracoviště operátorů Integrovaného bezpečnostního centra Moravskoslezského kraje, které sdružuje veškerá operační střediska složek záchranářů v Moravskoslezském kraji. Návštěvníci tak mohou v muzeu na vlastní oči slyšet i vidět, jaký je postup od telefonického nahlášení požáru, dopravní nehody či jiné události až po výjezd hasičské jednotky a dalších záchranných složek k zásahu. Na vlastní kůži si také mohou vyzkoušet komunikaci s dispečerem mobilním telefonem i dálniční SOS hláskou.

Kdy se do muzea vydat?

Otvírací doba muzea je už roky stejná. „V pracovní dny je otevřeno od devíti do sedmnácti hodin a o víkendech a svátcích od devíti do třinácti hodin. Všechny prohlídky začínají jednotně vždy v celou hodinu, výjimkou je poledne. V pondělky pak zůstává muzeum zavřené," upřesnil podrobnosti o otevíracích dobách muzea mluvčí moravskoslezských hasičů. Dospělí zaplatí za prohlídku třicet korun, děti polovinu, slevy jsou i na rodinném vstupném.

Největší zájem je podle Petra Kůdely nejen o modely a simulované ukázky zásahů, ale také o točení klikou ruční sirény, jiné návštěvníky nadchnou hasičské prapory z konce 19. století či sošky svatého Floriána. Nejvíce ale návštěvníky zajímají funkční historické stříkačky. Nevšední je i lezecká expozice s možností pomoci hasičům zachraňovat zraněné osoby pomocí traversu či ze studny, což si rádi zkouší zvláště ti nejmenší.

Muzeum sídlí v Zákrejsově ulici na okraji Ostravy-Přívozu. V této malé ulici jej najdete za římskokatolickým kostelem na náměstí Svatopluka Čecha v Přívoze. Hasičské muzeum se nachází v secesním objektu v sousedství Archivu města Ostravy. Bližší informace lze najít na domácí stránce krajského hasičského sboru www.hzsmsk.cz (odkaz je vpravo dole), nebo přímo na http://muzeum.hzsmsk.cz. Návštěvu skupin s více než deseti osobami je nutné objednat předem na e-mail: muzeum@hzsmsk.cz, nebo telefonicky na čísle 596 136 841.

Budova má bohatou historii

Secesní budovu, kde nyní hasičské muzeum sídlí, postavila obec v roce 1905. Už od počátku sloužila hasičům. Až do roku 1919 zde bylo v prvním nadzemním podlaží sídlo německého dobrovolného sboru hasičů, ve druhém byla umístěna přívozská spořitelna. V roce 1919 byl vystřídán německý sbor nově založeným českým sborem dobrovolných hasičů, který už užíval celý objekt včetně prostor bývalé spořitelny. Více než šedesátiletá historie sboru dobrovolných hasičů v Přívoze byla uzavřena v roce 1980, kdy byl sbor zrušen.

Objekt pak byl užíván Městskou inspekcí požární ochrany v Ostravě pod názvem Kabinet požární ochrany a sloužil především jako školicí středisko k pořádání seminářů, školení a dalších akcí s požární tématikou. Právě do tohoto období se datuje vznik první expozice historických technických prostředků a dokumentů. Tato expozice byla vybudována svépomocí příslušníky Městské inspekce požární ochrany.

Rekonstrukce a přeměna na muzeum

V letech 2003 a 2004 bylo muzeum rekonstruováno a dostavěno do dnešní podoby. Investorem celé akce bylo Statutární město Ostrava. „Záměrem bylo vytvořit důstojné prostředí, které bude dokumentovat odborné i laické veřejnosti historii požární ochrany v Ostravě, vývoj technických prostředků a činnost hasičů, což se podle názoru mnoha návštěvníků podařilo," dodal Petr Kůdela.

Autor: Břetislav Lapisz

3.1.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Snímek zachycuje prvňáčky ze základní školy v Milíkově. Třídní učitelkou je Martina Labajová. Na fotce zleva: Julie Martynková, Eliška Szmeková, Nela Ernstová, Marie Bojková, Jakub Raszka, Jakub Szmek, Nikolas Szlauer.

Představujeme prvňáky ZŠ v Milíkově a Bukovci

V Třinci byl slavnostně otevřen obchvat v úseku mezi Nebory a Bystřicí.
45

OBRAZEM: Třinec má obchvat, jeden úsek ale chybí

ON-LINE rozhovor s Ivo Vondrákem, hejtmanem a krajským lídrem ANO 2011

Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje a lídr hnutí ANO 2011 za Moravskoslezský kraj jako host on-line rozhovoru Deníku odpovídal na dotazy čtenářů.

AKTUALIZOVÁNO

Mistr vyšel ve Werk Areně naprázdno! Oceláři zdolali Kometu

/FOTOGALERIE/ Hokejisté Třince načali druhou čtvrtinu extraligy výborně. Třetí celek tabulky porazil dosavadního lídra a zároveň obhájce titulu Kometu Brno 4:1. Hattrickem se na triumfu Ocelářů podílel útočník Martin Růžička.

Houbař zemřel u Jablunkova po pádu z patnáctimetrového srázu

Osmašedesátiletý houbař v úterý spadl z asi patnáctimetrového srázu nedaleko jablunkovské části Radvanov. Pád nepřežil, letos je už třetí obětí houbařské sezony v Beskydech.

Vítkovice se zadrhly, Třinec se drží na špici

První čtvrtina základní části hokejové extraligy patří minulosti. Ostravané se nemohou vymanit z krize, Slezané si hlídají umístění mezi elitou.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení