V celém kraji přibylo v úterý 21 lidí, u kterých testy prokázaly nákazu koronavirem. Je to o osm méně než v pondělí. Od počátku pandemie v regionu onemocnělo 5141 lidí. Vyplývá to z grafů chytré karantény, tedy Centrálního řídícího týmu Covid-19 (CŘT).

"Aktualizace za včerejší den (za úterý) potvrzuje uklidnění. Takže souhrn dobrých zpráv. Klesá incidence na Frýdecko-Místecku a na Karvinsku je situace delší dobu klidná. Trochu zlobí Opavsko," uvedl hejtman na své facebookové stránce.

Důležité je podle něj to, že počet pozitivních z celkového počtu testovaných je kolem 1,5 procenta. "V Moravskoslezském kraji testujeme asi třetinu všech testů v Česku. Dnes jsme navíc byli z pohledu počtu nově nakažených na 100.000 obyvatel až na osmém místě ze všech krajů. A to jsme nejvíce protestovaný kraj," uvedl.

Nové případy

Ze zveřejněných dat vyplývá, že na Frýdecko-Místecko připadají čtyři nové případy a na Karvinsko tři. Více nemocných přibylo na Opavsku a v Ostravě, kde je sedm nově nakažených. Na Novojičínsku a Karvinsku nepřibyl žádný pacient s covidem-19.

Z údajů chytré karantény vyplývá, že v regionu je aktuálně 821 nemocných, 4231 lidí se z nemoci vyléčilo a 89 jich s covidem-19 zemřelo. Data a údaje o nemocných se dlouhodobě z různých zdrojů liší kvůli odlišnému způsobu zpracování údajů. Statistika ministerstva zdravotnictví například v regionu k dnešku udává 5153 nemocných od počátku pandemie. Krajská hygienická stanice Ostrava eviduje 4812 nakažených.

Hygienici v Moravskoslezském kraji v pátek zmírnili mimořádná opatření přijatá v druhé polovině července. V celém kraji se nyní mohou konat venkovní akce s počtem návštěvníků do 1000 lidí a vnitřní s 500 návštěvníky. Roušky jsou povinné jen ve zdravotnických zařízeních. Přísnější pravidla platí pro Frýdecko-Místecko, kde jsou například roušky povinné i v prostředcích hromadné dopravy.

Situace na Karvinsku

Situace se výrazně zklidnila v posledních týdnech i na Karvinsku, kde v minulosti vzniklo ohnisko v souvislosti s doly OKD. Havířovská radnice v pátek oznámila, že částečně obnovila návštěvy ve svém domově seniorů, kde se v minulosti objevila nákaza. Lidé mohou své blízké v tomto domově navštěvovat zatím jednou týdně, vždy ve čtvrtek od 13:30 do 15:30. Návštěvy od středy v omezené míře povoluje i Městská nemocnice Ostrava.

V dolech OKD na Karvinsku se už zase těží. Práce vedení firmy obnovilo v pátek. V pondělí začalo preventivní testování všech zaměstnanců. Všichni budou testováni každé dva týdny.