A ještě něco je jinak. Josef Hlubek, který pokaždé na sehranou partu kamarádů při samotné instalaci dohlíží, aktuálně všechny práce řídí na dálku po telefonu. „Jsem totiž zrovna v lázních v Klimkovicích. Ale s mýma holkama, jak jim říkám, jsem v kontaktu. Ještě, než jsem odjel, postaral jsem se o chvojí,“ prozrazuje s úsměvem.

Centrum ozdobí už poosmé

Věnec se bude tentokrát stavět nadvakrát, aby se na místě nesešlo více lidí najednou. „Letos jej ale vyrábíme jen poloviční, protože stejně hodně lidí se u něj nebude moci shromažďovat, neboť ta nynější situace kvůli koronaviru pořád není dobrá. Že bychom tuto tradici letos zrušili, jsme nezvažovali. Důležitý je totiž i betlém, který stojí uprostřed věnce. A kolem něj přece musí něco být. A budou Vánoce, tak alespoň něco. Ale příští rok snad zase pojedeme ve velkém,“ doufá Josef Hlubek.

Jen pro zajímavost, loni měl věnec více než šedesát metrů po obvodu. Každoročně bývá také nejméně metr široký. „Je to vždy podle toho, kolik máme chvojí. Letos ho bylo hodně, musel jsem jej bohužel vzhledem k plánovaným menším rozměrům odmítat. Lidé už si totiž zvykli, že jej vždy sháním a sami mi jej nabízejí. To je radost, že už sám nemusím jezdit a na chvojí se každého ptát,“ říká.

Dřevěné sochy v životní velikosti

Jak již bylo řečeno, součástí věnce je i betlém. Jenže až do Štědrého dne nebude kompletní. Dřevěné sochy Josefa a Marie v životních velikostech k němu „dorazí“ právě až 24. prosince. „Tyto sochy jsme si nechali udělat zásluhou pana starosty na štěrkovně, když se zde představovali řezbáři. Tak nám je vyřezali. Na Štědrý den pak do prázdných jesliček přibude pochopitelně i Ježíšek,“ vysvětluje závěrem.