Na chvíli se tak vrátil do mladých časů, znalostmi zaskočil i svou mladou choť. „Ani nepotřeboval naslouchátko, jak spustili. Všichni ti havíři tak strašně řvou,“ řekla pro Deník jeho manželka Míla Chalupová. Na sté narozeniny ho doprovodila do hornického muzea na Dole Anselm (Urx) v Petřkovicích, kde Zdislav působil v období let 1957 až 1977.

„Ještě v kleci se rozpomenul, že se tam vejde patnáct chlapů, dole u prvního vagonku se rozhlížel, kde je úpadnice, vysvětloval, co to byly nátřasné dopravníkové žlaby…“ popisovala paní Míla. Tu – v dobrém – šokovalo, jak stoletý muž zavzpomínal i na konkrétní kamarády. Stačilo nadhodit jméno, hned se probíralo, kdy a co vyvedl.

Zdislav svým způsobem doplatil na totalitní režimy: Za nacistů mu zavřeli vysoké školy, když chtěl studovat textilní obor, a komunisté ho nepustili jinam, nežli na šachtu. „Přesto si udělal průmyslovku a byl štajgrem. Jen si představte, že v této funkci vydělával míň, než obyčejný havíř v rubání,“ uváděla paní Míla pobývající s manželem v Michálkovicích.

„S mým tátou se znal právě z důlní dopravy a dokonce zmínil mou maminku pracující dříve v petřkovické nemocnici,“ nechal se slyšet Lumír Plac, ředitel hornického skanzenu na Landeku. I jeho stoletý pan Zdislav překvapil vědomostmi z dolu. Zmíněné nátřasné žlaby (sloužící k dopravě uhlí z nízkých ručně dobývaných slojí) už totiž nezažil ani on sám.

„Nejprve to bylo oficiální, dobrý den pane Chalupa, vše nejlepší. A pak, jsou přece havíři, Zdař Bůh!, a už si tykali,“ upřesnila se smíchem paní Míla k návštěvě Landeku.

Stovku posléze jubilant slavil i se čtyřmi žijícími dětmi z pěti vychovaných (na šachtě z nich byl jen Ruda, který dělal elektrikáře na Švermě). Přálo mu šestnáct vnoučat, devatenáct pravnoučat a dva prapravnuci.

Otcem syna se ostatně pan Zdislav stal ve svých jednasedmdesáti letech! „Mezi zatím posledním vnoučkem a manželem je bez osmi dnů rozdíl právě sto let,“ podotkla paní Míla.

A doplnila i historku z poslední doby: Když se s mužem jeli otestovat, hledaly sestřičky v jejich autě podle ročníku 22 malé miminko… a on je překvapil stoletý bývalý havíř.