Dřevokazná houba dřevomor dokáže oslabit kořeny tak, že se strom samovolně zříti i za bezvětří. Javor mezi krnovským gymnáziem a poliklinikou nebylo možné zachránit. Prvním varovným signálem bylo usychání některých větví v koruně.

„Při bližším zkoumání jsme našli nenápadné plodnice dřevomoru kořenového na kmeni při zemi ze strany od polikliniky. Po dvou týdnech se houby objevily i na opačné straně od gymnázia,“ vysvětlil Dušan Martiník z krnovského odboru životního prostředí, jak se potvrdil dřevomor, nejagresivnější dřevokazná houba našich parků a alejí.

Také řada dalších dřevokazných hub dokáže zahubit velký strom, ale dřevomor je nebezpečný v tom, že ho navíc destabilizuje. Zhoršuje mechanické vlastnosti dřeva nenápadnou hnilobou, při které si dřevo dlouho zachovává svou strukturu. Na napadeném stromu dřevomorem není vidět nic podezřelého a často zůstává vitální i v době, kdy už se může kdykoliv vyvrátit.

Mohutný javor mezi krnovskou poliklinikou a gymnáziem se podařilo pokácet až na druhý pokus. Ten první překazila porucha jeřábu.Mohutný javor mezi krnovskou poliklinikou a gymnáziem se podařilo pokácet až na druhý pokus. Ten první překazila porucha jeřábu.Autor: Deník / František Kuba

Když už jsou plodnice na kořenech a proschlé větve v koruně, je jediným řešením motorová pila a kontrola všech stromů v okolí. Ve Smetanových sadech se už v roce 2014 vyvrátila mohutná lípa.

Přestože na první pohled vypadala zdravě, kořeny měla prožrané dřevomorem, kterému se také říká spálenka skořepatá.