Po chudých letech mají letos studenti větší šanci sehnat na léto brigádu. Poptávka je po sezónních prodejcích zmrzliny, obsluze v restauracích, ale můžete také roznášet letáky a brigádníky hledají také úklidové firmy. Pro opravdu tvrdé mladé muže je to letošní novinky: brigádníky pro práci přímo v podzemí černouhelného dolu shání společnost OKD. Ale třeba supermarkety na Karvinsku brigádníky neshání, mají své stálé brigádní síly.

„Firmy často hledají zástupy za dovolené na různé pozice. Například lidi do stánků se zmrzlinou a také třeba posily do gastronomických provozů na zahrádky,“ říká Daniel Hrtáň, jednatel společnosti Fajn-brigady.cz, která zprostředkovává brigády mladým lidem nejen na Karvinsku, ale i jinde v republice.

U většiny brigád je rozhodujícím faktorem pro přijetí plnoletost. Mladým lidem od 15 let však například Česká pošta nabízí jako brigádu roznos letáků. Je však ze zákona nutné, aby všichni zájemci mladší 18 let prošli zdravotní prohlídkou, která prokáže, zda jsou fyzicky schopni tuto práci vykonávat.

„Další požadavky pro přijetí na brigádu se pak liší dle pozice, například při práci s jídlem či nápoji je potřeba potravinářský průkaz. Oceňovaná je také časová flexibilita a další standardní vlastnosti, jakými jsou třeba komunikativnost nebo spolehlivost,“ doplnil Hrtáň.

Havířina je dnes i o obsluze počítačem ovládaných strojů.
Důlní firma OKD hledá na léto brigádníky. Půjde někdo do šachty za 150 korun?

Kapesné na prázdniny

Poptávka po přivýdělcích se během letních měsíců zvyšuje nejenom ze strany zaměstnavatelů, ale i uchazečů. Mladí lidé mají o brigády zájem a brigádu si vybírají také podle výše odměny i náplně práce.

„Průměr pro Moravskoslezský kraj u mezd byl v květnu dle našich statistik 99 korun na hodinu a červen se nese v podobných číslech,“ prozradil Daniel Hrtáň.

Dodal, že mladí často vyhledávají brigádu nejen prostřednictvím webu, ale také pomocí mobilní aplikace, kterou nejen jejich firma nabízí. Jedny z nejvytíženějších webů jsou Fajn-brigady.cz nebo Jobs.cz

U roznosu letáků, což je brigáda oblíbená právě těm, kterým ještě nebylo 18 let, se mzda odvíjí od šikovnosti konkrétního člověka a množství letáků, které roznesl. „I student si pak může vydělat pěkné kapesné na prázdniny, které by jinde nezískal,“ řekla jedna ze zprostředkovatelek brigád u České pošty.

Pivovar i kultura

Brigádníky také notně shání například Karvinský pivovar Ovečka nebo Iniciativa Dokořán, která provozuje areál Lodiček, kde pořádá kulturní akce. „Do pivovaru a restaurace sháníme jednak lidi na obsluhu, ale také do kuchyně. Obsluha je omezena věkem, brigádníci musí mít minimálně osmnáct let. V kuchyni pak potřebujeme zdravotní a potravinářský průkaz,“ řekla provozní Restaurace Ovečka Kateřina Tomčalová. Dodala také, že zájemci o brigádu nepotřebují zkušenosti, zkušenější kolegové je na místě zaučí.

 Menší těžní věž jámy Louis (vlevo) a kladivová těžní věž vtažné jámy na Jeremenku, kulturní památka.
Důl Jeremenko. Podívejte se, jak známá ostravská šachta vypadá dnes