VIDČE
První písemná zmínka o obci: 1310
Počet obyvatel: 1764
Zajímavosti:
Vidče leží 4 kilometry jihozápadně od Rožnova pod Radhoštěm, mezi Moravskoslezskými Beskydami a Vsetínskými vrchy. Protéká jím potok Maretka, který se vlévá do řeky Bečvy. Vidče se řadí k nejstarším obcím v regionu, první písemná je z roku 1310, ale pravděpodobně byla obec zmiňována už roku 1297 jako Wysch seu de Wyrs. Vidče bylo převážně pasekářskou obcí s těžbou vápence a železné rudy, zejména v osmnáctém století. V obci najdete dvě kulturní památky. První z nich je dřevěná zvonička, pocházející z 18. století, ve které je umístěn zvon z roku 1775. Druhou památkou je pak kostel sv. Cyrila a Metoděje, který prezentuje hodnotnou ukázku novogotické architektury. V obci působí také dětský národopisný soubor Valašenka, který byl založen již v roce 1953. Zdroj: vidce.cz
Místo škváry je na Sahaře „umělka“, přibylo i pódium pro kapely
VÝZNAMNÉ OSOBNOSTI
Hynek Kašlík st. (1861 1943), pedagog, společenský organizátor. Ve Vidči pracoval jako učitel 28 let. Během svého pobytu zde významně přispěl k rozvoji obce, vedl tu obecní agendu, zřídil obecní sad, zařídil vybudování silnice a postavení kostela.
Jaroslav Wachtl (1916 2007), houslista, národopisný pracovník. Ve Vidči, kde začal vyučovat po roce 1949, založil dětský pěvecký kroužek. Spolupracoval s dětským valašským krúžkem Valašenka, s nímž vystupoval i v Praze.
Obecní byty už slouží lidem
Čtyři nové obecní byty dokončili v loňském roce ve Vidči. Vznikly v budově, kde sídlí také poštovní úřad. „Pošta v objektu funguje i nadále, využívá však pouze jednu místnost. Tři čtvrtiny budovy byly léta nevyužité,“ vysvětlil starosta Vidče Pavel Drda. Čtveřici bytů už obec předala do užívání.
Kolem silnice bezpečně po novém chodníku
První etapu budování chybějícího chodníku podél hlavní silnice procházející obcí letos úspěšně ukončili ve Vidči. Tisíc čtyři sta metrů nové cesty pro pěší, která začíná při vjezdu do vesnice směrem od Rožnova pod Radhoštěm, a k tomu další přidružené stavební práce na kanalizaci přišly zhruba na 25 milionů korun. Část peněz získala obec formou dotace ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

Vedení obce si od nového chodníku slibuje především větší bezpečnost. Dosud totiž u silnice III. třídy, která prochází středem Vidče, žádný chodník nebyl. Lidé tak museli chodit po silnici, zejména bezpečnost dětí při ranních cestách do školy, nebyla bůhvíjaká.
Před několika lety se bohužel stal i smrtelný úraz, když chodkyni ve Vidči srazilo auto. Do stavby další části chodníku o délce asi 1,3 kilometru, která naváže na již dokončený úsek a povede středem obce až k budově bývalého kina, se chtějí ve Vidči pustit v příštím roce.
„Na tuto druhou etapu už máme stavební povolení, letos budeme žádat o dotaci opět ze Státního fondu dopravní infrastruktury,“ potvrdil starosta Pavel Drda.
Klecové šatny dosloužily, školáky potěšily nové uzamykatelné skříňky
Kompletní rekonstrukcí prošly během uplynulých letních prázdnin šatny základní školy ve Vidči. Minulostí jsou někdejší klece, které nevyhovovaly dnešním hygienickým normám, každý žák má nyní k dispozici svou vlastní uzamykatelnou skříňku.

Rekonstrukce šaten stála 1,2 milionu korun, obci na ni částečně přispěla Místní akční skupina Rožnovsko. Už dříve dělníci rekonstruovali také nevyužívané učebny pracovních činností a sklady materiálu v přízemí budovy tělocvičny, která se školou sousedí.
Vzniky dvě nové moderní učebny vybavené potřebným nábytkem, výpočetní technikou pro žáky i učitele, programovatelnými robotickými soupravami i 3D tiskárnou. Přibyla také chybějící sociální zařízení a místo bývalé prodejny papírnictví nová učebna základní umělecké školy. Úpravy se dotkly také zázemí samotné tělocvičny – rekonstrukcí prošly šatny, sociální zařízení i vstup pro veřejnost.
Základní devítiletou školu ve Vidči navštěvuje v současné době na dvě stě dětí.

„Kromě místních k nám docházejí i žáci se sousední Stříteže nad Bečvou, kde škola není,“ přiblížil starosta Vidče Pavel Drda. Připomněl, že další velká investice v objemu 35 milionů korun školu v brzké době čeká. Do dvou let budova vyroste o jedno patro s několika novými učebnami, kabinety a potřebným zázemím.
Hřbitov získal nové chodníčky
Nové chodníky ze žulových kostech položili dělníci na hřbitově ve Vidči. Práce přišli na více než dva miliony korun, část nákladů pokryla dotace z ministerstva pro místní rozvoj.
„Vadilo nám, že například na Vánoce nebo na Dušičky, když bylo mokro, bylo všude bláto,“ vysvětluje starosta Vidče Pavel Drda, proč vedení vesnice k této úpravě přikročilo. „Teď už mají návštěvníci větší komfort. A hřbitov je místem, které si důstojné prostředí zaslouží,“ dodává starosta.

Místní silnici poničil sesuv
Přibližně 1,3 milionu korun museli ve Vidči vynaložit na stabilizaci sesuvu, který poničil místní komunikaci.
„Šlo především o odvodnění pomocí vrtů,“ upřesnil starosta Pavel Drda. Více než milion z nákladů pokryla dotace. Není to poprvé, co museli ve Vidči řešit problém s nestabilním svahem, část obce je totiž v sesuvném území.