Vánoce se nezadržitelně blíží. A slavit se budou i za vězeňskými zdmi. Pro odsouzené je připraven bohatý program, těšit se mohou i na dobré jídlo. Například v žaláři v Ostravě-Heřmanicích budou mít na Štědrý den ke snídani chléb, šunkový salám, ovoce a čaj, poobědvají krupicovou kaši se skořicí a dostanou balíček.

K večeři pro ně kuchaři připraví hrachovou polévku, bramborový salát a smaženou vepřovou kotletu. Ani v následujících dnech nepřijdou trestanci zkrátka. Například na první svátek vánoční si k obědu pochutnají na arménské polévce a ruské sekané pečeni s houskovým knedlík, na Štěpána pak na novohradské vepřové kýtě s vařenými brambory.

Jako během jiných Vánoc budou vězni většinu času trávit u televize. „Denní režim je stejný jako v kterýkoli jiný den pracovního volna a klidu. Odsouzení nechodí do práce, volí pasivnější trávení volného času v podobě sledování televizních pořadů a pohádek,“ uvedla Martina Lompová, mluvčí Věznice Heřmanice s tím, na Štědrý den se domů podívá patnáct odsouzených, kteří dostali odměnu ve formě přerušení trestu. Silvestra pak „venku“ oslaví dalších pět vězňů.

Vánoční atmosféra zavládne i v druhém ostravském žaláři Vazební věznici Ostrava. „Štědrovečerní jídelníček se nijak neliší od tradičních vánočních zvyků k snídani bude připravena bílá káva, máslo, chléb a vánočka, k obědu hovězí s rýží a k večeři hrachová polévka, smažené rybí filé s bramborovým salátem a jako každý rok nebude chybět nadílkový balíček se sladkostmi a ovocem,“ uvedla mluvčí věznice Marie Bílková.

Na Štědrý den proběhne ve vězeňské kapli vánoční bohoslužba. „Po všechny sváteční dny jsou připraveny pro odsouzené a obviněné sportovní aktivity, ve vězeňské knihovně si mohou zapůjčit různé žánry knižních titulů, dále je možno vypůjčit si i stolní hry a nebude chybět sledování svátečních televizních pořadů,“ doplnila Bílková. Ve vazební věznici se bude i zpívat.

Koledy a vánoční písně přijede zazpívat Pěvecký sbor Schola Vřesina. Zhruba desítka odsouzených prožije Vánoce se svými nejbližšími. „Byla jim udělena nejvyšší forma kázeňské odměny přerušení výkonu trestu odnětí svobody za dlouhodobé a příkladné plnění povinností,“ uzavřela Bílková.