„Nevstupujte na svahy strmější než 30 stupňů,“ říká osmdesát let stará poučka Wilhelma Paulckeho a platí v Jeseníkách i dnes, protože tam horská služba vyhlásila střední třetí stupeň lavinového nebezpečí. Riziko lavin zvyšuje nejen nový sníh, ale i vítr, který ho přemisťuje a tím udržuje křehkost vrstvy.

V nejznámějších jesenických skiareálech přímo pod Pradědem, jako jsou Karlov, Kouty nad Desnou, Červenohorské sedlo, Ovčárna nebo Ramzová, je samozřejmě bezpečno, lavinové varování platí ve volném terénu mimo sjezdovky. Lyžuje se i v nižších polohách.

Milovníci sjezdového lyžování i snowboardingu mohou vyrazit třeba do Skiareálu Vaňkův kopec v Horní Lhotě na rozhraní opavského a ostravského okresu. V provozu je areál denně od 8.30 do 21 hodin. V sezoně tu bývají v provozu čtyři vleky, z toho jeden i pro ty nejmenší.

Návštěvníci si užijí večerní lyžování jak na Vaňkově kopci, tak ve Vraclávku u Krnova, kde také leží kolem 65 centimetrů sněhu. I Vraclávek nabízí perfektně upravený svah, večerní lyžování, půjčovnu vybavení i lyžařskou školu.

Víkend vypadá slibně i pro příznivce běžeckého lyžování. Mohou trénovat třeba ve SKI Aréně Jeseník, kde chystají 22. ledna závody školáků Lyžuj lesy.

Ilustrační foto.
Na polské straně Beskyd jedou všechny areály. Podmínky pro lyžování se zlepšily

Výborná lyžovačka v Beskydech

Po vydatném sněžení z minulých dní spustili vleky i tam, kde donedávna čekali na přízeň počasí.

Od pondělí je v provozu modrá sjezdovka v Řece, na svahu ve čtvrtek leželo zhruba pětatřicet centimetrů sněhu. Nejlepší podmínky za poslední roky hlásí jeden z nejnavštěvovanějších skiareálů v Beskydech v Bílé. V údolí leží přibližně osmdesát centimetrů sněhu, na vrcholu je zhruba metrová sněhová pokrývka. V provozu tak jsou všechny sjezdovky, na své si v oblasti Bílé přijdou také běžkaři, čekají na ně upravené běžecké trasy.

Dostatečná sněhová nadílka je také v nedalekém skiareálu Mezivodí. Ve skiareálu Malenovice můžou zájemci pro snadnější dopravu k vlekům využít skibus, který pendluje mezi areálem a Rajskou boudou v Malenovicích. Pro výjezd do skiparku Gruň ve Starých Hamrech by měli motoristé využít sněhové řetězy.

Z technických důvodů a zasněžování byly od pondělí do čtvrtka uzavřeny vleky a sjezdovky ve skiareálu Severka v Dolní Lomné, o víkendu by se tam ale mělo lyžovat. Dostatek sněhu je ve skiareálech na Javorovém vrchu, v Kempalandu v Bukovci i v Mostech u Jablunkova. Naprostá většina areálů je otevřena po celý týden.

Sjezdovka na Horalu
Lyžuj a plav ve Ski areálu Razula: ke skipasu hodina zdarma v bazénech

I v Ostravě se dá zažít zima

Na dohled od porubských věžáků se Ostravanům nabízí nejen výborné podmínky k lyžování, ale také k aktivnímu trávení volného času.

Skalka Family park je rodinný areál se dvěma sjezdovkami, dětským skipasem, lyžovat se dá i večer a zdejší svahy jsou ideální pro dospělé a zkušené lyžaře i pro děti a jejich první „krůčky“ s lyžemi na nohou. „Podmínky jsou momentálně opravdu ideální, možné je využít individuální výuku s instruktorem, kterého lze nově zarezervovat z pohodlí domova přes rezervační systém, probíhají večerní školy lyžování nejen pro děti, ale také pro dospělé. Nově jsme spustili také lyžařskou školu pro nejmenší, která je směřována na děti od tří do pěti let, které jsou úplnými začátečníky. Výuka bude probíhat hravou formou vždy hodinu v neděli dopoledne,“ říká Renata Pyšnová, členka managementu Skalka Family park.

Skalka Family park
Místo: Vřesina u Ostravy
www.skalkaostrava.com.
V areálu jsou k dispozici dvě sjezdovky, každá s délkou přes 300 metrů.
Ceny dospělí 1 hodina: 130 korun, celodenní: 500 korun, 1 jízda: 35 korun.
Ceny děti do 15 let 1 hodina: 100 korun, celodenní: 390 korun, 1. jízda: 30 korun.
Otevírací doba neděle až čtvrtek: 9.00 až 20.00. Pátek až sobota: 9.00 až 21.00.

Stále větší oblibě se na Skalce těší i bruslení, každou středu večer probíhá kurz bruslení pro děti, je však nutné se přihlásit dopředu. „Kluziště je možné si zarezervovat i pro soukromé účely nebo jako součást firemního večírku, k dispozici jsou i individuální výuky s instruktorem,“ doplňuje Renáta Pyšnová. V areálu se dá i bobovat a sáňkovat, lze navštívit i minizoo, k občerstvení slouží bistro nebo restaurace.

Mnozí Ostravané už Skalku navštěvují pravidelně, pochvalují si, že mají možnost užívat si sportovní aktivity, a přitom chodit denně do práce. Skalka Family park rozhodně stojí za návštěvu. 

Ilustrační fotografie.
Běžkaři můžou vyrazit na řadu upravených tratí

Tipy Deníku: kam vyrazit v Moravskosleszkém kraji na lyže?

BRUNTÁLSKO

Ski Aréna Karlov dospělí 600 Kč/den, děti 450 Kč/den

Skiareál Čerťák dospělí 600 Kč/den, děti 450 Kč/den

Vlek Vráclavek dospělí 400 Kč/den, děti 350 Kč/den

Ski areál Kopřivná dospělí 600 Kč/den, děti 450 Kč/den

Ski Arena Vrbno dospělí 480 Kč/den, děti 370 Kč/den

 

OPAVSKO

Ski areál Vaňkův kopec

dospělí 390 Kč/den, děti a senioři 290 Kč/den

Senioři, dospělí a děti bodová jízdenka: 35 Kč 1 jízda (denní 8.30 16.00), 40 Kč 1 jízda (večerní 16.00 21.00)

 

FRÝDECKO-MÍSTECKO

Ski areál Bílá dospělí 530 Kč/den, děti 400 Kč/den

Ski park Gruň Staré Hamry dospělí 490 Kč/den, děti 380 Kč/den

Ski areál Kempaland Bukovec dospělí 360 Kč/den, děti 250 Kč/den

Ski areál Na Staškově Malenovice dospělí 450 kč/den, děti 360 Kč/den

Ski areál Mosty u Jablunkova dospělí 380 Kč/den, děti 270 Kč/den

Ski areál Mezivodí dospělí 390 Kč/den, děti 280 Kč/den

Ski areál Opálená Pstruží dospělí 390 Kč/den, děti 290 Kč/den

Ski areál Řeka dospělí 400 Kč/den, děti 300 Kč/den

 

NOVOJIČÍNSKO

HEIpark Tošovice bodový systém: 5 jízd 120 Kč, 10 jízd 200 Kč, 15 jízd 260 Kč, 22 jízd 350 Kč, 37 jízd 550 Kč

 

POLSKÁ STRANA BESKYD

Istebna, areál Zloty Groń dospělí 99 zl./den, děti 79 zl./den

Ustroń, Czayntoryja dospělí 85 zl./den , zlevněný 65 zl./den

Ilustrační foto.
Policisté si posvítí na telefonující motoristy. Počet obětí nehod vzrostl