Příroda hýří barvami a i v Moravskoslezském kraji jsou tak nyní nepřehlédnutelná nejen žlutá pole s kvetoucí řepkou, ale i ojedinělá purpurově červená záplava nachových hlaviček. Ta nenechává netečné ani kolemjdoucí ani cyklisty, kteří sesedají z kola a pořizují si fotografie dechberoucí krásy.

Nádheru květoucího jetele nachového u Ostravy pro vás zachytil svým objektivem také fotograf Deníku Lukáš Kaboň - viz fotogalerie výše.

Tradičními jarními pracemi ožila v sobotu 21. května Valašská dědina ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Návštěvníci areálu mohli vidět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství na Valašsku
OBRAZEM: Valašská dědina se probudila do jara. Ožily práce kolem hospodářství

„Pěstuje se jako důležitá meziplodina, hodnotný přerušovač v osevních postupech s vysokým zastoupením obilnin. Velmi důležitou věcí je, že váže vzdušný dusík, zlepšuje úrodnost půdy,“ vysvětluje Roman Koutek, předseda regionální Asociace soukromého zemědělství okresu Olomouc.

Vyčerpanou půdu ozdravuje a zemědělcům sníží náklady na dusíkatá hnojiva pro následnou plodinu, hlavně pšenici. „Při současných cenách dusíkatých hnojiv je to další benefit pro další plodinu, na kterou se nemusí dávat tolik dusíku. Vytvoří se zásoba. Pěstitelé ušetří,“ dodal Roman Koutek.

Takto letos vypadají nachová pole na Olomoucku:

Zdroj: Deník/Daniela Tauberová
Vodní nádrž Šance v údolí Beskyd, 22. května 2022, Staré Hamry
OBRAZEM: Český Yellowstone? Opomíjený kout Beskyd nabízí tyto kouzelné výhledy

Jetel nachový (inkarnát) je jednoletá přezimující jednosečná jetelovina, jejíž význam v současném zemědělství není doceněn.V minulosti tomu tak nebývalo a tato jetelovina se ve větší míře využívala převážně na lehčích, sušších půdách v teplejších oblastech (Polabí, jižní Morava a Slovensko), kde nelze s úspěchem pěstovat jetel luční nebo vojtěšku. V České republice, kde má vhodné podmínky, se jetel inkarnát pěstuje hlavně na semeno. Většina osiva jde na export - VÍCE ZDE.

Snímky pole u Ostravy se také staly doslova hitem na sociálních sítí v nejrůznějších skupinách - viz malá ukázka níže:

Příspěvek na sociální síti Facebook.Příspěvek Petra Poláška na sociální síti Facebook, ve skupině Ostrava.Zdroj: Repro: Facebook.com

Příspěvek na sociální síti Facebook.Příspěvek Jany Harazimové Džurinové na sociální síti Facebook ve skupině Ostrava.Zdroj: Repro: Facebook.com