Deska zdobí vchodový portál domu v centru Ostravy (v Puchmajerově ulici 1919/8), kde desítky let žil a kde dodnes bydlí jeho rodina. Slavnostního odhalení desky se dnes zhostili primátor města Tomáš Macura, ředitel NDM Jiří Nekvasil a syn Josefa Kobra Tomáš. Aktu se zúčastnila i vdova po Josefu Kobrovi. Autorem návrhu je grafik Vladimír Kotek, na vytvoření desky se finančně podílelo město Ostrava.

Betlémské světlo dorazilo k ostravskému primátorovi.
Betlémské světlo v radnici Ostravy. Od skautů jej převzal primátor Tomáš Macura

„Od roku 2011 připomíná Národní divadlo moravskoslezské významné divadelní osobnosti z oblasti, které spojily svůj život s Ostravou a podstatným způsobem ovlivnily kulturní život města v rámci dlouhodobého projektu Inspirativní paměť divadla. Stejně tak připomínáme významná díla, inscenace a témata, které jsou s NDM spjaty. Vedle uvedení do síně slávy či realizace výstav věnovalo NDM jedinečným osobnostem také pamětní desky. Deska připomínající Josefa Kobra je už čtvrtou v pořadí,“ připomněl ředitel NDM Jiří Nekvasil.

Stého výročí narození Josefa Kobra jsme vzpomněli 9. září 2020. Herec, režisér, kabaretní a estrádní komik, konferenciér a moderátor byl díky působení v divadle, Českém rozhlase i České televizi ve své době celorepublikově považován za jednoho z nejpopulárnějších herců. Jen na scéně Národního divadla moravskoslezského (resp. ve své době Státního divadla Ostrava) ztvárnil přes dvě stovky rolí.

Z ANIMOVANÉHO SERIÁLU Labyrint světa a ráj srdce.
Věřím, že by Komenský měl radost, říká režisér seriálu z Ostravy Adam Parma

Dodnes je jeho jméno pevně spjato především se souborem operety, kde byl v angažmá od roku 1947 a pak také v letech 1981-1987 šéfem. Po Josefu Kobrovi se v této sezóně jmenuje slavnostní sál v Divadle Jiřího Myrona – divadlo zde instalovalo celosezónní výstavu, která umělce připomíná především s ohledem na jeho působení v našem divadle (nyní je logicky výstava nepřístupná). Osobnosti Josefa Kobra a také dirigenta Vladimíra Brázdy jsou pevně spojeny se zlatou érou ostravské operety v 70. a 80. letech 20. století.

K TÉMATU

Josef Kobr se narodil 9. září 1920 v Kladně. Po maturitě byl přijat na České vysoké učení technické, ale okupace studia přerušila a Kobr se rozhodl v roce 1940 pro hereckou kariéru, díky čemuž ostravské publikum získalo nezapomenutelnou osobnost hudebního divadla. Kobr už během roku 1940 cestoval po různých městech republiky se Zdenkou Sulanovou a Rudolfem Hrušínským. Do trvalého usazení v Ostravě vystřídal několik angažmá: Jeho první stálou scénou bylo divadlo Uranie v Praze-Holešovicích. Mezi lety 1943–1947 působil na jevištích v Kladně, Brně a Jablonci nad Nisou. V ostravském divadle pak strávil od roku 1947 téměř půl století, a svůj život zasvětil hlavně operetě. Ztvárnil u nás stovky rolí, převládaly ty komické. Mnohokrát operetní inscenace i sám režíroval, několikrát byl i výtvarníkem scény.

Byl jedním z nejpopulárnějších herců své doby, kromě operety působil v největším ostravském divadle také v činohře nebo hrál v některých muzikálech. Díky svému smyslu pro humor a schopnostem komika je znám také z rozhlasu nebo televizních estrád. „Lehkou múzu“ propagoval po celé republice. Jezdil bavit diváky se svou estrádní skupinou, ve které byl vynikajícím konferenciérem a bavičem. Zemřel v Ostravě po těžké nemoci dne 10. května 1999 ve věku nedožitých 79 let.

 K TÉMATU

Další tři pamětní desky, které už NDM nechalo instalovat k poctě významným osobnostem divadla:

· Jaroslavu Vogelovi – dirigentu, hudebnímu skladateli a dlouholetému šéfovi opery NDMS 01/2013 v ulici Na Hradbách 23

· Vladimíru Brázdovi, významné osobnosti zábavně hudebního divadla a dlouholetému šéfdirigentovi ostravské operety; 01/2015 na domě Na Desátém 23

· manželům Šecovým – hereckým legendám Františku Šecovi a Zoře Rozsypalové, kteří působili v ostravském činoherním angažmá více než tři desetiletí; 01/2018 na ulici Poštovní 1118/10