Smlouva, nebo stávka? Tuto otázku si v těchto dnes klade možná každý zaměstnanec největší těžařské firmy v zemi.

V OKD totiž včera začalo referendum, jehož výsledkem má být už v pátek odpověď na otázku, zda mají odbory podepsat se zaměstnavatelem kolektivní smlouvu na roky 2014 až 2018, anebo horníci přitlačí zaměstnavatele „ke zdi" tím, že budou stávkovat.

Že je referendum v těchto dnech na šachtách téma číslo jedna, bylo cítit i včera po skončení ranní směny na Dole Darkov. Zaměstnanci, muži i ženy, spěchali k autům nebo na autobus, řada z nich působila přešle.

„Právě odtamtud jdu. Podepsal jsem stávku," řekl mi sedmatřicetiletý Lukáš z Havířova, kterého jsem oslovil, když čekal na kolegu.

V mechanické dílně na povrchu pracuje už 17 let a říká, že situace v práci je čím dál horší, reálné výdělky jdou pomalu dolů.

„Pro mě je problém ten dovolenkový a vánoční plat. Ty by měly být jisté. Pokud se to převede na jakýsi podíl na zisku, bude to špatně. Výsledky firmy mohou být špatné, a my nedostaneme nic. Tím se nám de facto sníží platy," vysvětluje mi horník Lukáš, který nechce prozradit své příjmení.

Sdílný je málokdo. Ženy, které se snažím zastavit s žádostí o názor, mě ne zrovna ženským způsobem odmítnou. Pracují holt mezi chlapy.

Ti mi řeknou od plic, co si myslí. „Stávkovat budeme, samozřejmě. Ubrat peněz by se mělo těm k… nahoře," ukazuje jeden z horníků směrem k administrativní budově, kde nově sídlí vedení celé společnosti OKD.

Jediný, kdo je v pohodě, jsou polští horníci. O tom, že čeští zaměstnanci hrají o platy, možná vědí, ale zapojit se do referenda jako externí pracovníci šachty nemohou.

Hlasování potrvá do pátku 7. listopadu. Aby mohli odboráři vyhlásit stávku, musí se referenda zúčastnit alespoň polovina oprávněných hlasujících a nejméně dvě třetiny z nich se vyslovit pro.

OKD má nyní necelých 13 tisíc zaměstnanců.

„Nebudu nikoho nutit. Každý má 18 let a ví, že je to velmi závažná věc. Záleží na rozhodnutí každého z nich. Všichni kolem těch míst chodí a hlasování zabere tak 15 sekund. Pokud to nejsou ochotni udělat, ať se na mě nezlobí, ale bylo by jasné, že nemají zájem," řekl včera předseda Sdružení hornických odborů OKD Jaromír Pytlík.

O stávce uvažovali horničtí odboráři i loni, kdy se nemohli s firmou shodnout na nárůstu mezd. Nakonec podepsali návrh zprostředkovatele. K referendu totiž nepřišlo dost lidí.