VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jsou dnešní školáci drzejší?

Karvinsko - Do školy chodí jen z donucení, a protože se to musí. Mnohem raději ale chodí „za školu" a občas páchají i různou drobnou trestnou činnost. I takoví žáci navštěvují školy na Karvinsku. Naštěstí jsou stále v menšině.

8.4.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Jakub Kopřiva

„Ano. Existuje i procento žáků, kteří se pohybují na určité hraně. Do školy chodí jen tehdy, pokud něco potřebují, a rodiče nemají přehled o tom, kde se dítě nachází," uvedl ředitel ZŠ Majakovského v Karviné Roman Hamrus s tím, že se tyto děti také mnohdy poflakují v problémových lokalitách, kde často páchají i trestnou činnost.

Učitelé ze základních škol na Karvinsku i psychologové se shodují, že jako prevence je důležitá také odměna a motivace žáků z druhé části spektra, tedy těch s dobrým prospěchem a chováním.

„Rozhodně je to na místě. Jinak by ve své píli mohli ustat. Z psychologického hlediska razím starou zásadu ,chval před davem, ale kárej mezi čtyřma očima'," říká havířovská psycholožka Jana Prouzová.

Její postup schvaluje i Roman Hamrus. „Pozitivně motivujeme žáky. Například odměnami za soutěže, zveřejňujeme dobré výsledky na internetu, v médiích, na tabuli cti nebo udělujeme třídní a ředitelské pochvaly," uvedl.

Když domlouvání nestačí

Co však dělat v případě, když se děti nechtějí učit a slušné vychování jim nic neříká? Na některých školách, zejména pak v problémových lokalitách, jsou v tomto případě zřízena poradenská pracoviště.

„Naše školní poradenské pracoviště má školní psycholožku, výchovné poradkyně a metodičky prevence. Pomáhají řešit problémy osobní i rodinné vztahové, problémy mezi žáky i mezi žáky a učiteli a jiné," řekla ředitelka ZŠ Pujmanové v Havířově Alena Kubíčková.

Také ona připouští, že co se kázně týče, mnohé děti jsou nevychované.

„Jsou drzé, vulgární, agresivní. Jde většinou o žáky z méně podnětného rodinného prostředí. Často si nevhodnost svého chování neuvědomují a jejich chování jim připadá normální. Rodiče jsou mnohdy ve výchově velmi liberální a dítěti je dovoleno naprosto vše. Po nástupu do školy, kde musí dodržovat pravidla školního řádu, nastává problém," řekla Alena Kubíčková.

Dodala, že také přibývá žáků s poruchami nejen učení, ale i chování. V posledních letech se zvýšil počet zameškaných hodin a rodiče mnohdy bezdůvodně děti nechávají doma.

V těch nejhorších případech přichází na řadu sankční postupy, a to nejen vůči žákům, ale také vůči nepřizpůsobivým rodičům. „Jsou to například kázeňská opatření pro žáky od důtek až po snížené stupně z chování, výchovná komise se sociálními kurátory, hlášení na sociální odbor magistrátu a následné další řešení. Do některých věcí musí vstoupit i policie, pokud je to nutné," připustil Roman Hamrus s tím, že by se přimlouval za výrazné přitvrzení sociálního systému, vzhledem k rodičům, kteří se o své děti nestarají a porušují zákon o rodině i školský zákon.

„Bydlení na ubytovnách a braní dětí do restauračních zařízení v nočních hodinách určitě není správným příkladem pro výchovu dětí," dodal.

Podle něj je ale převážná většina dětí i rodičů v pohodě. „Bohužel ta menšina někdy vydá za většinu, neboť se mnohé problémy stále opakují," dodal ředitel karvinské ZŠ Majakovského.

Autor: Bibiána Balicka

8.4.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Ze zahradnictví ukradl zboží za téměř 400 tisíc korun

Deník - Naši prvňáci

Tento týden představíme prvňáčky ze školy v Dobraticích

Vedení základní a mateřské školy myslí na budoucnost školy a hlídá její kapacitu

Na posledním zastupitelstvu obce Střítež, které se konalo koncem listopadu, se například řešila i kapacita mateřské školy Střítež.  

Česko zasáhne extrémně silný vítr. Meteorologové doporučují zajistit okna

Ve východních Čechách, na Českomoravské vrchovině a na Moravě a ve Slezsku bude během dnešního odpoledne zesilovat vítr. Od večera do úterního rána může místy v nárazech v nižších polohách dosahovat rychlosti kolem 90 km/h, ojediněle kolem 110 km/h, na hřebenech hor pak kolem 145 km/h.

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Silný vítr potrápil řadu měst a obcí

V neděli podvečer dorazil do Moravskoslezského kraje silný vítr. Hasiči měli napilno.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT