Cienciala to novinářům řekl po odpoledním jednání s předsedou úřednického kabinetu v Kramářově vile. Čas na rozhodnutí, zda nabídku přijme, má do čtvrtka nebo do pátku, uvedl.

Cienciala novinářům řekl, že od Rusnoka dostal nabídku na působení v dočasné vládě. Zároveň se s ním prý bavil i o dalších možných kandidátech na ministra. "My jsme si na to nějaký čas dali - do čtvrtka nebo do pátku. A budeme hledat nějaká východiska," řekl Cienciala.

Třiašedesátiletý docent byl 14 let generálním ředitelem Třineckých železáren. Ve funkci skončil v roce 2011. Od té doby působí v dozorčí radě společnosti. Zároveň je rektorem Vysoké školy podnikání v Ostravě. Je také v Radě pro výzkum vývoj a inovace, kterou využívá odstupující kabinet premiéra Petra Nečase (ODS).

Podle informací na webu ostravské vysoké školy je také aktivní v orgánech odvětví hutnictví železa, vede Česko-polskou smíšenou obchodní komoru v Ostravě a je viceprezidentem Svazu průmyslu a dopravy. Rusnok po poledni novinářům řekl, že kandidát na ministra vzešel právě z konzultací se svazem.

Předseda úřednické vlády si prý do kabinetu vyhlédl i kandidáta na ministra životního prostředí. Bližší podrobnosti ale Rusnok novinářům nesdělil. Designovaný předseda vlády pro úřednický kabinet zatím nehledá politickou podporu. Začne s tím až ve chvíli, kdy novou vládu jmenuje prezident Miloš Zeman. Po dnešní konzultaci s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem Rusnok oznámil, že by se tak mělo stát příští středu.

Rusnok pohovory s kandidáty v Kramářově vile zahájil minulou středu, o víkendu je přerušil. V pondělí na seznam členů Rusnokova kabinetu přibyla čtyři další jména - Jan Kohout a František Koníček, Dalibor Štys a Martin Holcát.

Vedle čtveřice v pondělí potvrzených ministerstev bylo již dříve jasné obsazení čtveřice postů - vnitro povede Pecina, zemědělství Miroslav Toman, kulturu Jiří Balvín a spravedlnost Marie Benešová.

Další související články na téma Vláda Jiřího Rusnoka najdete zde