Havířovský deník o incidentu informoval jako první v článku: Členové kapely MIG 21 mají problém. Vloupali se do restaurace

Skupina ve čtvrtek 28. dubna koncertovala v havířovském klubu Stolárna. Po jeho ukončení odjela do penzionu Amerika v Životicích, kde byla ubytována.

Přes pokročilou noční hodinu nebylo na muzikanty pozdě a chtěli se dál bavit. Restaurace penzionu však už měla po zavíračce a personál odešel. Hudebníci si proto dveře otevřeli násilím a uvnitř lokálu se začali obsluhovat sami.

Vniknutí do restaurace však bezpečnostní zařízení vyslalo zprávu majiteli, který informoval policii. Hlídky pak na místě zadržely šest podezřelých. Pět z nich však bylo pod vlivem alkoholu a putovali na karvinskou záchytku. V průběhu pátku si je postupně, podle toho, jak dosahovali střízlivosti, převáželi na okrsek v Havířově, kde je vyslechli a obvinili.

„Policisté obvodního oddělení Havířov zahájili úkony pro podezření ze spáchání přečinu krádeže a poškozování cizí věci. Vzniklá škoda již byla majiteli uhrazena," potvrdila tehdy Deníku krajská policejní mluvčí Daniela Vlčková.

Odloženo

Právě s ohledem na to, že muzikanti majiteli uhradili způsobenou škodu na zařízení lokálu i vypitém alkoholu, rozhodla okresní státní zástupkyně o odložení případu. U jednoho to bylo ještě před zahájením trestního stíhání a sdělení obvinění, u dalších pěti po obvinění v průběhu přípravného řízení.

„Ohledně skutku bylo vedeno trestní řízení proti šesti mužům ve věku od 25 do 49 let pro přečin krádeže. Proti pěti osobám bylo vedeno zkrácené přípravné řízení, které bylo pravomocně skončeno usnesením státní zástupkyně o odložení věci podle § 179c odst. 2 písm. i) trestního řádu z důvodu § 172 odst. 2 písm. c) trestního řádu. U jedné osoby bylo trestní řízení pravomocně skončeno usnesením o odložení věci podle § 159a odst. 4 trestního řádu z důvodu § 172 odst. 2 písm. c) trestního řádu. Pro zvolený postup státní zástupkyně byly splněny všechny zákonné podmínky," informovala redakci Havířovského deníku vedoucí pobočky Okresního státního zastupitelství v Havířově Dagmar Heumannová.

Kapela i majitel penzionu se k případu odmítli vyjádřit. Nikdo z nich také proti ukončení trestního řízení neprotestoval.

Co říkají zmiňované paragrafy?

§ 159a
(4) Státní zástupce může věc odložit, jestliže z výsledků prověřování vyplývá, že nastaly okolnosti uvedené v § 172 odst. 2 písm. c).
§ 179c
(2) Státní zástupce, kterému byl doručen návrh policejního orgánu podle odstavce 1, nebo který sám provedl zkrácené přípravné řízení,
i) věc může odložit též, jestliže je trestní stíhání neúčelné vzhledem k okolnostem uvedeným v § 172 odst. 2.
§ 172
(2) Státní zástupce může zastavit trestní stíhání,
c) jestliže vzhledem k významu a míře porušení nebo ohrožení chráněného zájmu, který byl dotčen, způsobu provedení činu a jeho následku, nebo okolnostem, za nichž byl čin spáchán, a vzhledem k chování obviněného po spáchání činu, zejména k jeho snaze nahradit škodu nebo odstranit jiné škodlivé následky činu, je zřejmé, že účelu trestního řízení bylo dosaženo.