Cíl je jasný dosáhnout toho, aby o povolení rozhodoval jiný senát než ten, který pod předsednictvím soudkyně Renaty Gilové poslal Kramného v lednu 2016 na osmadvacet let za mříže.

Kramný byl uznán vinným z toho, že v červenci 2013 během rodinné dovolené v Egyptě zabil elektrickým proudem svou manželku a dceru. Tento rozsudek v plném rozsahu potvrdil olomoucký vrchní soud. Kramný poté neuspěl s dovoláním u Nejvyššího soudu ani se stížností u Ústavního soudu. 

Pro Kramného, který trvá na své nevině, je jediným řešením obnova procesu. O tomto záměru informovala jeho obhájkyně již vloni krátce po únorovém zamítnutí ústavní stížnosti. Žádost o obnovu byla ostravskému soudu oficiálně podána vloni v létě, v den pátého výročí egyptské tragédie.

O povolení či nepovolení nového procesu má rozhodnout soudkyně Renata Gilová, s čímž Kramný nesouhlasí. Proto podal námitku podjatosti vůči Gilové i jejímu senátu. Ten ale v neveřejném jednání vloni v září rozhodl o tom, že není podjatý. Proti tomu si Kramný prostřednictvím obhájkyně podal stížnost k Vrchnímu soudu v Olomouci. Případ skončil na stole olomouckého senátu, jehož někteří členové již dříve zamítli Kramného odvolání. A Kramný opět protestoval, tentokrát námitkou podjatosti vůči olomouckým soudcům. Koncem loňského roku padlo rozhodnutí, že olomoucký senát podjatý není. S tímto stanoviskem se ale Kramný nehodlá smířit. „Proti usnesení si podal stížnost,“ řekl Deníku mluvčí olomouckého vrchního soudu Stanislav Cik. V těchto dnech byl celý spis postoupen Nejvyššímu soudu, který má určit, zda olomoucký senát je, či není podjatý.

V případu Kramný probíhají v současné době dva „vedlejší“ soudní procesy. V tom první, který začal koncem loňského roku, je obžalován bulvární novinář. Podle státního zástupce médiím zpřístupnil soukromou korespondenci mezi Kramným a jeho přítelkyní. Šlo o dopisy odeslané z ostravské vazební věznice, v níž Kramný tehdy čekal na soud. Část z nich se počátkem roku 2016 objevila na internetu a v bulvárním tisku, pro který v té době novinář pracoval.

Druhý proces se týká dvou soudních znalců Radka Matlacha a Igora Fargaše, kteří letos v lednu stanuli před soudem. Čelí žalobě pro trestné činy křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku. Experti vypracovali posudek týkající se příčiny smrti manželky a dcery Kramného. Jejich stanovisko se rozcházelo se závěry jiných znalců, kteří byli trumfem obžaloby.