"Každý, kdo fárá na šachtě, ať krátce nebo léta od vyučení, hovoří po zhlédnutí ukázek o obrovském respektu před metanem. Jen malé množství dokáže udělat skutečně velkou neplechu,“ říká vedoucí zkušební laboratoře VVUÚ Robert Pilař.

Ten s kolegy připravuje několikrát ročně pro horníky bezpečnostní školení, jehož součástí jsou výbuchy média s chemickou značkou CH4. Důlní plyn se napouští do padesátikubíkové komory, smíchá se vzduchem a přivádí rozbuškou a střelným prachem k explozím.

Důl ČSM na Karvinsku po neštěstí.
Po výbuchu plynu je 13 mrtvých, pro těla se půjde po uhašení ohně

„Ukazujeme výbuchy v šestiprocentní a devítiprocetní koncentraci. Druhý zmíněný má i v bezpečné vzdálenosti na několik desítek metrů značnou sílu, jde cítit tlaková a tepelná vlna,“ uvádí Pilař s tím, že v uzavřeném prostředí k devastujícím účinkům patří ještě spotřebovávání kyslíku.

„V důlním díle je výbuchová vlna tak ostrá, že ji většinou bohužel nepřežije nikdo v okolí. Mezi záchranáři se říká, že za třetím křížem zatáčkou je už bezpečněji. Přesto ale i tam hrozí mimo devastační účinky výbuchu například udušení povýbuchovými zplodinami. Oheň si hledá cestu za kyslíkem, jenž ho živí a je ohněm spotřebován,“ líčí vedoucí zkušební laboratoře.

Situace před Dolem ČSM ve Stonavě po neštěstí.
V dole stále hoří, zástupci OKD ostře odmítají spekulace o zakrývání čidel

CH4 je lehčí než vzduch, a rád se hromadí u stropu nebo ve výlomech. Pak stačí jen rozvíření a jiskra… „V hybridní směsi metanu a uhelného prachu jsou tlakové účinky po explozi ještě více devastující,“ uvádí Pilař. Předpisy tudíž v dole povolují nejvyšší koncentrace tohoto plynu 1 % (výjimečně 1,5 %) a nařizují k tomu samozřejmě zneškodňování uhelného prachu.

Experti z VVUÚ spolu s profesionálními hasiči předvádějí havířům také záludnosti při likvidaci požáru metanu ten nejčastěji vzniká z „fukačů“. Škvír, odkud uniká. „S vodou si hašený metan moc nerozumí. Rychlejší a účinnější je práškový hasicí přístroj,“ vysvětluje Pilař.

U stonavského Dolu ČSM někteří lidé zapalují svíčky za zahynulé horníky.
Havíři zapalovali svíčky za kolegy a kamarády, a plakali

Školení působící na emoce horníků dělá VVUÚ ve štolách ve Štramberku čtvrtým rokem. „Odhadem ho absolvovalo už okolo dvanácti stovek lidí. Ročně ukazujeme výbuchy přibližně tisícovce lidí, včetně návštěvníků dne otevřených dveří,“ zakončuje vedoucí zkušební laboratoře.

Polský premiér Mateusz Morawiecki u Dolu ČSM ve Stonavě po neštěstí dne 21. 12. 2018, kde o den dříve zahynulo 12 polských horníků.
Polským horníkům v Česku platí víc, než vydělají v Polsku
Zdroj: Youtube